Na hlavný obsah

Experti zisťujú hodnoty radiácie v Černobyle

Katastrofa sa tam odohrala pred 35 rokmi.

Experti zisťujú hodnoty radiácie v Černobyle
Na snímke opustený kolotoč v parku v opustenom meste Pripiať, ktoré sa nachádza 3 kilometre od jadrovej elektrárne v Černobyle Foto: TASR/AP

Experti začali opätovne merať úroveň radiácie v okolí Černobyľskej atómovej elektrárne na Ukrajine, 35 rokov po katastrofe, ktorá sa v nej v apríli 1986 odohrala. Informovala o tom v stredu (15. 9.) tlačová agentúra DPA.

Výsledky týchto testov vykonaných v uzavretej zóne, približne 100 kilometrov od ukrajinského hlavného mesta Kyjev, budú odborníci prezentovať na vedeckej konferencii na budúci rok v apríli.

Cieľom operácie je vytvoriť novú mapu zobrazujúcu rádioaktívne znečistenie v danej oblasti. Naposledy sa takéto úplné mapovanie uskutočnilo v 80. rokoch.

Ukrajinskí experti spolupracujú na projekte s nemeckými špecialistami, uviedol Christopher Strobl zo Spolkového úradu pre ochranu pred radiáciou (BfS) so sídlom v meste Salzgitter. Na operácii sa podieľa aj nemecká polícia.

„Máme dva vrtuľníky so 120 povolenými letovými hodinami pre každý z nich,“ vysvetlil Klaus-Jürgen Jess z nemeckej spolkovej polície. Vrtuľníky vykonávajú merania z výšky 100 metrov, čo umožňuje na diaľku detegovať akúkoľvek oblasť jadra žiarenia.

Experti však nemôžu lietať a merať priamo nad ochranným sarkofágom, ktorý zakrýva poškodený jadrový reaktor. Uzavretá zóna Černobyľskej atómovej elektrárne má rozlohu vyše 2 500 kilometrov štvorcových.

Podľa Strobla je na zemi približne 200 meracích bodov, ktoré skontroluje stovka odborníkov, pričom sa použijú aj drony. Strobl vyzdvihol spoluprácu s Ukrajinou. „Ide o veľmi úzku spoluprácu. Takáto výmena skúseností je veľmi dôležitá,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet