Na hlavný obsah

Hranice sa už zatvárať nebudú, povedal premiér Heger

Spolu s Babišom a Kurzom sa zhodli, že očkovanie je jedinou zbraňou proti covidu.

Hranice sa už zatvárať nebudú, povedal premiér Heger
Na snímke zľava rakúsky kancelár Sebastian Kurz, predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie po stretnutí predsedov vlád Slovenska, Českej republiky a Rakúska v tzv. Slavkovskom formáte (S3) v Ledniciach. Foto: TASR

Hranice sa už určite nebudú zatvárať ako v marci 2020. Riešením je čo najvyššia zaočkovanosť obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19. Zhodli sa na tom premiéri Slovenska, Českej republiky a Rakúska na stretnutí Slavkovského formátu na Štátnom zámku Lednice v Českej republike.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz pripomenul, že s vírusom sa musíme naučiť žiť a zbraňou proti nemu je očkovanie. Český premiér Andrej Babiš uistil, že nebude ani žiaden lockdown.

Kurz jasne odmietol myšlienku zatvárania hraníc. „Vedie to k výrazným ekonomickým škodám,“ vyhlásil a pripomenul problémy pre exportnú ekonomiku aj cestovný ruch. „Budeme sa musieť s vírusom naučiť žiť, vírus nezmizne,“ pripomenul Kurz.

„Zatváranie hraníc už neprichádza do úvahy,“ doplnil Heger s tým, že očkovanie je silnou zbraňou, hoci Slovensko má najnižšiu zaočkovanosť spomedzi týchto troch krajín. Prepad ekonomiky počas pandémie bol podľa premiérov tak výrazný, že sa to nemôže zopakovať.

„Spoločne hovoríme, že riešením je presvedčiť ľudí, aby sa ešte zaočkovali,“ povedal Babiš. Premiéri opätovne vyzvali ľudí k vakcinácii. „Jedinou účinnou zbraňou proti šíreniu covidu zostáva očkovanie,“ zhodli sa partneri.

Kurz sa zároveň poďakoval Babišovi za ekonomickú spoluprácu v posledných rokoch. „Česká republika je náš najdôležitejší obchodný partner v tomto regióne,“ pripomenul.

Rokovanie premiérov sa uskutočnilo v rámci stretnutia Slavkovského formátu. Vznikol v roku 2015, jeho cieľom je prehlbovať vzájomnú regionálnu spoluprácu troch susediacich krajín – Slovenska, Česka a Rakúska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko