Na hlavný obsah

Hroby atentátnikov z Paríža zostanú anonymné

Na zopár dní ich bolo možné identifikovať na webovej stránke.

Hroby atentátnikov z Paríža zostanú anonymné
Kvety pred pamätníkom obetí teroristického útoku v Paríži v novembri 2015. Foto: TASR/AP

Presné miesto večného odpočinku trojice radikálov z Belgicka, zapojených do teroristických útokov v Paríži, je verejnosti dlhodobo neznáme. V dôsledku chyby zamestnancov cintorína v bruselskej štvrti Evere ich však nedávno bolo možné identifikovať, informovala v pondelok (13. 9.) televízna stanica RTBF.

Stalo sa tak krátko pred tým, ako sa v Paríži začal ostro sledovaný súdny proces s 20 osobami obžalovanými zo zapojenia sa do teroristických útokov v Paríži z novembra 2015, pri ktorých zahynulo 130 ľudí.  

Počas týchto útokov, respektíve krátko po nich, zahynuli aj Brahim Abdeslam (brat jediného preživšieho útočníka Salaha Abdeslama), Bilal Hadfi a Chakib Akrouh. Brahim Abdeslam sa vyhodil do vzduchu v jednej z kaviarní na bulvári Voltaire, Bilal Hadfi pri futbalovom štadióne Stade de France a Chakiba Akrouha zabili o niekoľko dní neskôr počas policajného zásahu na úkryt organizátora útokov Abdelhamida Abaaouda.

Všetkých troch pochovali na multikonfesionálnom cintoríne v bruselskej štvrti Evere. So zámerom, aby sa ich hroby nestali cieľom pútí ďalších islamských radikálov, ich hroby anonymizovali a zostali tak bez uvedenia mena a ďalších údajov. Hrobové miesta nemohli identifikovať ani ich najbližší príbuzní.

Na zopár dní ich odtajnila webová stránka

Avšak webová stránka cintorína v Evere nedávno spustila nový vyhľadávací systém, ktorý umožňuje identifikáciu hrobu ktoréhokoľvek z 5000 tam pochovaných zosnulých. Vyhľadávanie bolo nastavené tak, že počas niekoľkých dní bolo možné nájsť aj hroby trojice útočníkov z Paríža.

Predseda bruselského úradu zodpovedného za cintorín v Evere Hicham Chakir pre RTBF uviedol, že išlo o „poľutovaniahodnú iniciatívu“ zamestnancov cintorína, ktorí nový systém spustili začiatkom minulého týždňa, teda ešte pred začatím súdneho procesu v Paríži (8. 9).

Mená trojice islamistov už medzičasom odstránili z online súboru, ktorý umožňoval lokalizáciu hrobov. To sa týka aj ďalších teroristov anonymne pochovaných na rovnakom cintoríne: Ibrahima El Bakraouiho (jedného zo samovražedných útočníkov z 22. marca 2016 v Bruseli) a Khalida Ben Larbiho, člena teroristickej bunky z Verviers zastreleného pri zásahu špeciálnych síl z januára 2015.

RTBF pripomenula, že anonymizácia „problematických“ hrobov, čo je aj prípad hrobov teroristov, sa uplatňuje aj v susednom Francúzsku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet