Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Izrael reagoval na nové útoky, poslal vzdušné sily na ciele v pásme Gazy

Situácia sa opäť vyostrila po vystrelení rakiet na Izrael.

Izrael reagoval na nové útoky, poslal vzdušné sily na ciele v pásme Gazy
Na ilustračnej snímke rakety vystrelené z pásma Gazy smerom na Izrael.

Izraelské vzdušné sily v pondelok (13. 9.) skoro ráno zaútočili na niekoľko cieľov v pásme Gazy. Išlo o reakciu na vystrelenie rakiet smerom na židovský štát. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej si obe znepriatelené strany opätujú paľbu už tretím dňom.

Izraelská armáda informovala o troch samostatných odpaloch rakiet v noci z nedele (12. 9.) na pondelok s tým, že najmenej dve z nich zachytil izraelský systém protiraketovej obrany s názvom Železná kupola (Iron Dome). V reakcii na to zaútočil židovský štát na niekoľko nešpecifikovaných cieľov islamistického hnutia Hamas. Na oboch stranách podľa AP neboli žiadne obete.

Situácia na hranici pásma Gazy sa v poslednom čase znova zhoršila a panujú obavy z ďalšieho väčšieho konfliktu. Izrael začiatkom mesiaca oznámil viacero zmiernení blokády pásma Gazy, aby situáciu upokojil, Hamas však žiada jej úplné zrušenie.

V máji vypukol medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v Gaze 11-dňový ozbrojený konflikt, ktorý ukončilo prímerie sprostredkované Egyptom. Izrael, Spojené štáty a Európska únia zaraďujú Hamas medzi teroristické organizácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet