Na hlavný obsah

Kalifornské sekvoje chránia pred požiarmi ohňovzdorné prikrývky

Stromy staré tisíce rokov trpia pri požiaroch.

Kalifornské sekvoje chránia pred požiarmi ohňovzdorné prikrývky
Lesné požiare v Kalifornii. Foto: TASR/AP

Najväčšie stromy sveta, sekvoje v americkom štáte Kalifornia, museli tento týždeň zabaliť do ohňovzdorných prikrývok, aby ich ochránili pred rozsiahlymi požiarmi. Informovala o tom v piatok (17. 9.) agentúra AFP.

Vzácne, tisícky rokov staré sekvojovce dočasne dostali hliníkové ochranné obaly, aby v prípade ohrozenia odolali plameňom. Medzi stromami v Národnom parku Sequoia tiež preventívne rozmiestnili hasičské vozidlá. „Naozaj chceme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme mohli ochrániť tieto dvetisíc až tritisíc ročné stromy,“ uviedla predstaviteľka parku Christy Brighamová.

Státisíce hektárov lesa už zhoreli v Kalifornii počas tohtoročného obdobia požiarov, píše AFP. Vedci tvrdia, že za roky trvajúcim suchom a stúpajúcimi teplotami, v dôsledku ktorých je región stále viac ohrozený ničivými požiarmi, stojí globálne otepľovanie.

Približne 500 hasičov bojovalo aj vo štvrtok (16. 9.) s dvoma požiarmi v oblasti Giant Forest, časti parku Sequoia, kde sa nachádza päť z najvyšších stromov sveta. Je medzi nimi aj vôbec najvyšší strom generála Shermana, ktorý má výšku takmer 84 metrov a maximálny priemer 11 metrov.  

Obrovské stromy v časti Giant Forest v Národnom parku  Sequoia sú veľkým lákadlom pre turistov z celého sveta, pripomína agentúra AFP. Menšie požiare zväčša neohrozujú sekvoje, ktoré sú chránené hrubou kôrou. Naopak, pomáhajú im rozmnožovať sa, keďže za pomoci tepla sa im zo šišiek uvoľňujú semená, píše AFP. Rozsiahlejšie požiare, ktoré ničia západ Spojených štátov, sú však pre stromy nebezpečné, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet