Na hlavný obsah

Kolíková: Odchod Kollára z koalície by naštrbil schopnosť presadzovať zmeny

Povinné očkovanie považuje za politickú otázku.

Kolíková: Odchod Kollára z koalície by naštrbil schopnosť presadzovať zmeny
Na snímke ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: TASR

Po prípadnom odchode hnutia Sme rodina z koalície by zostala v parlamente tzv. krehká väčšina. Myslí si to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

„Neviem si pri odchode Borisa Kollára a hnutia Sme rodina predstaviť, že by sme mali takú komfortnú väčšinu v parlamente na presadzovanie zmien. Je zrejmé, že pri odchode jeho hnutia by to bola väčšina, ktorá je krehká,“ povedala. Verí, že koalícia zostane pri napĺňaní programového vyhlásenia vlády (PVV) jednotná.

V tejto súvislosti vyhlásila, že problémy týkajúce sa dôvery v právny štát na Slovensku sú identifikované v programovom vyhlásení vlády. Poukázala pritom aj na snahu riešiť ustanovenie sporného paragrafu 363 Trestného poriadku. Zdôraznila, že nie je dobré, ak sa prokuratúra a súdy dostávajú do konfliktu.

Volá po nezávislej inšpekcii kontrolujúcej činnosť polície, Zboru väzenskej a justičnej stráže či finančnej správy. „Je dobré mať nezávislý úrad, ktorého úlohou a kompetenciou je zaoberať sa kontrolou týchto zložiek,“ doplnila ministerka. Predniesla úvahu, že by šéfa inšpekcie mohol voliť parlament a menovať prezident.

Povinné očkovanie?

Prípadné zavedenie povinného očkovania považuje Kolíkova za politickú otázku. Z právneho hľadiska v tom nevidí problém.

„Z ústavnoprávneho hľadiska vidím priestor na to, aby sa zaviedlo povinné očkovanie. Nakoniec, už sa zaviedlo aj v iných krajinách, máme ho aj u nás proti niektorým ochoreniam,“ povedala.

Do stretu s ústavou by sa mohlo dostať vymedzenie tejto povinnosti na základe veku či profesie. „Treba to dobre vymedziť a mať primeranosť zásahu k vynucovaniu povinnosti, prípadne k sankciám,“ dodala.

Právnici na ministerstve spravodlivosti sa momentálne touto otázkou nezaoberajú. „Je to politická otázka, či je namieste zaviesť povinné očkovanie. Je to otázka osobitne na ministra zdravotníctva (Vladimíra Lengvarského), či nastal čas, keď je potrebné o tom uvažovať,“ podotkla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko