Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Merkelová: Je strategickým záujmom EÚ, aby sa Balkán začlenil do eurobloku

Stretla so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom.

Merkelová: Je strategickým záujmom EÚ, aby sa Balkán začlenil do eurobloku
Na snímke vľavo nemecká kancelárka Angela Merkelová so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. Foto: TASR/AP

Integrácia balkánskych štátov do Európskej únie (EÚ) je v strategickom záujme Európskej únie. V pondelok (14. 9.) to počas návštevy srbského Belehradu skonštatovala dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Merkelová vyzvala Srbsko i ďalšie krajiny v regióne, aby spravili viac pre demokratické reformy, ktoré sú kľúčové z hľadiska začlenenia sa do EÚ.

Štáty západného Balkánu, medzi ktoré patrí Srbsko, Bosna a Hercegovina, Severné Macedónsko, Albánsko, Čierna Hora a Kosovo, sa už desaťročia snažia o členstvo v EÚ.

Vzhľadom na pozastavený záujem únie o rozšírenie a roky diplomatických kríz, ktorým EÚ čelila v období, keď Británia z bloku odišla, však tieto balkánske krajiny boli nútené hľadať iné spojenectvá, napríklad s Ruskom alebo Čínou.

„Všetci, ktorí sme už členmi Európskej únie, by sme si mali vždy uvedomovať, že existuje absolútny geostrategický záujem, aby sme tieto krajiny skutočne začlenili do EÚ,“ povedala Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom.

Merkelová sa v nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa uskutočnia 26. septembra, neuchádza o opätovné zvolenie do funkcie kancelárky a po 16 rokoch na tomto poste skončí.

Vučič vyzdvihol Merkelovú ako naozajstného spojenca a ocenil, že počas pôsobenia v pozícii kancelárky dokázala udržať mier na Balkáne, ktorý v 90. rokoch minulého storočia poznačili krvavé vojnové konflikty. „Bola nepochybne skutočným vodcom Európy. Mám obavy, kto ju nahradí,“ skonštatoval Vučič.

Merkelová nikdy verejne nekritizovala Vučiča pre jeho autokratické praktiky a často nedemokratickú politiku. „Spoznala som ho ako človeka, ktorý nedáva žiadne falošné sľuby a snaží sa dodržať to, k čomu sa zaviaže,“ skonštatovala 67-ročná politička a vyzvala Srbsko, aby urobilo „ďalšie kroky k právnemu štátu, demokracii a pluralite spoločnosti“.

V utorok (14. 9.) Merkelová zavíta do Albánska, kde sa stretne s lídrami ďalších piatich štátov západného Balkánu usilujúcich sa o členstvo v EÚ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet