Na hlavný obsah

Ministerstvo obrany nakúpi vojenskú techniku za stovky miliónov eur

Naď: Ani najlepší vojaci nemôžu brániť štát bez adekvátnej techniky.

Ministerstvo obrany nakúpi vojenskú techniku za stovky miliónov eur
Na ilustračnej snímke vozidlo Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Foto: TASR

Vláda v stredu (8. 9.) odobrila nákup 152 kusov pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel (PBOV a POV). Celkové odhadované náklady na prvú fázu projektu vyzbrojovania PBOV a POV sú cca 1,739 miliardy eur s DPH. Výrobu prvých vozidiel plánuje rezort obrany na roky 2022 až 2026.

Ministerstvo obrany navrhuje obstarať 131 kusov PBOV (cena jedného kusu je 9 629 000 eur), 15 kusov veliteľských PBOV (cena jedného kusu je 9 629 000 eur), tri kusy POV – uvoľňovacie (cena jedného kusu 7 064 000 eur) a tri POV – dielňa technickej pomoci (cena jedného kusu 6 484 000 eur).

Náklady na logistickú podporu, teda náhradné dielce, trenažéry, dielenské špeciálne prostriedky a kurzy rezort odhaduje na 183 176 000 eur. Odhadované náklady na muníciu sú 97 247 000 eur a na infraštruktúru 12 miliónov eur.

Slovensko tiež nakúpi 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8×8 (BOV 8X8) za 332,2 milióna eur. Rezort obrany navrhuje uskutočniť obstaranie techniky na úrovni vláda – vláda.

To má predstavovať garanciu hlbšej vojenskej spolupráce, pretože sa netýka iba zmluvného vzťahu s výrobcom, ale aj dlhodobého partnerstva so spojeneckou krajinou vzhľadom k zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie vo svete.

Výsledným stavom prvej fázy obstarania je nákup 76 kusov bojových obrnených vozidiel 8×8 s logistickou podporou, trenažérmi a muníciou. Vyzbrojiť by sa tak mali dva stredné mechanizované prápory. Sériová výroba vozidiel a ich postupné dodávky sú naplánované na roky 2023 až 2025.

„Každý zodpovedný človek si zabezpečí poistenie pre prípad, že by ho mohol niekedy potrebovať. Ozbrojené sily SR sú takouto poistkou pre každého občana nášho štátu, avšak len s technikou, ktorú majú v danom momente k dispozícii,“ povedal k týmto nákupom minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

„Investície do ich výzbroje je preto potrebné vnímať v kontexte zabezpečenia obrany a bezpečnosti SR a tiež zodpovedného prístupu ku kolektívnej bezpečnosti spojencov. Ani tí najlepší vojaci nemôžu efektívne brániť štát bez adekvátnej techniky,“ dodal.

Odhad nákladov na zabezpečenie prvej fázy projektu predstavuje čiastku cca 332 miliónov eur. Cena za jeden kus normálneho typu vozidla by mala byť štyri milióny eur, tých chce vláda nakúpiť 60 kusov. Odhadovaná suma za jeden kus veliteľského typu vozidla BOV 8×8 je 4,2 milióna, ktorých by malo mať Slovensko šesť.

Rezort navrhuje obstarať aj 10 kusov ambulantných typov vozidiel 8X8, pričom cena jedného kusu je 3,1 milióna eur. Celkové náklady na logistickú podporu, teda náhradné dielce, dielenské špeciálne prostriedky, trenažéry a výcvik by mali byť podľa návrhu 15 miliónov eur, rovnako ako aj náklady na muníciu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko