Na hlavný obsah

Na podporu znevýhodnených žiakov pôjde z plánu obnovy 15 miliónov eur

Rezort školstva hovorí o štyroch typoch investícií.

Na podporu znevýhodnených žiakov pôjde z plánu obnovy 15 miliónov eur
Na ilustračnej snímke deti počas prehliadky múzea. Foto: TASR

Ministerstvo školstva v utorok (21. 9.) predstavilo opatrenia zamerané na žiakov ohrozených školským neúspechom a na žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ide o investície z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktoré budú smerovať do školských klubov detí, personálu materských škôl či doučovania.

Prvé financie v objeme 15 miliónov eur pôjdu najmä žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia a ohrozených školským neúspechom. „Naším cieľom je týchto žiakov podporiť od materskej až po strednú školu a pomôcť im tak uspieť,“ vysvetlil minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Pôjde o štyri typy investícií

Prvou je výzva na pomocných vychovávateľov do materských škôl. Rezort špecifikoval, že na 340 materských školách pribudnú pomocní vychovávatelia, ktorí budú pracovať s predškolákmi prioritne zo znevýhodneného prostredia či so zdravotným znevýhodnením.

Chce tiež podporiť školské kluby deti (ŠKD). „Pravidelná návšteva ŠKD žiakom veľmi pomáha, no niektorí rodičia si nemôžu dovoliť uhradiť poplatky. Preto preplatíme mesačné poplatky za ŠKD deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia,“ opísal Gröhling. Dotknúť sa to môže až 17 500 žiakov mesačne.

Ďalším opatrením je doučovanie na základných a stredných školách, ktoré začalo ministerstvo preplácať na jar roku 2021. Od októbra v ňom bude rezort pokračovať, pričom rozpočet narástol 2,5-násobne na 3,75 milióna eur. Tento rok bude môcť do doučovania zapojiť od 24 000 do 40 000 žiakov mesačne.

„Mnohí rodičia si doučovanie dovoliť nemôžu, a preto rezort túto iniciatívu preplatí. Tento projekt je určený pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, nadaných žiakov, ale aj pre tých, ktorí si potrebujú upevniť vedomosti či precvičiť učivo,“ doplnil šéf rezortu.

Štvrtá výzva je zameraná na neštátny sektor. „Chceme zachytiť aj prípady, kedy žiaci potrebujú doučovanie, ale škola nemá potrebný personál. V tomto prípade občianske združenie, komunitné centrum či iné organizácie vyškolia doučujúcich a poskytnú ich škole,“ dodal.

Ďalšia výzva

Rezort pripravuje tiež ďalšiu samostatnú výzvu na doučovanie, a to z vlastných zdrojov. Určená bude pre neštátne organizácie, ktoré nebudú školiť nový personál, ale poskytnú už svoj existujúci personál na doučovanie na školách.

„Naším cieľom je pomôcť čo najviac žiakom, ktorí to potrebujú, aby v škole uspeli, aby si zlepšili svoje vedomosti a mohli úspešne napredovať v ďalšom štúdiu,“ uzavrel Gröhling.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko