„Sme svedkami obrovského bezprávia, pri ktorom zomrel človek,“ vyhlásila v piatok (24. 9.) europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) k vyšetrovaniu smrti Slováka Jozefa Chovanca. Ten zomrel začiatkom roka 2018 po potýčke s políciou na letisku v belgickom Charleroi.
Vyšetrovanie tragického incidentu podľa nej sprevádzajú viaceré pochybnosti. Svedok udalosti Roman Behúl, ktorý sedel v rovnakom lietadle ako Chovanec, nevie, či belgickí vyšetrovatelia zapracovali jeho svedeckú výpoveď.
Tú vypracoval v slovenčine, následne mal tlmočník vypracovať preklad do francúzštiny, ktorý mal Behúl skontrolovať po faktickej stránke s niekým, komu dôveruje. Materiál mu však doteraz nedoručili.
Tiež uviedol, že v januári 2021 ho zavolali na rekonštrukciu udalosti, ktorá sa mala uskutočniť na jar, avšak pre pandémiu ju preložili na neskôr. Uskutočniť by sa po novom mala 27. a 28. septembra. Podľa Lexmann ho už tentoraz nepozvali.
„Nie je na zozname svedkov, ktorí majú vypovedať počas rekonštrukcie, čo je zarážajúce, keďže nebol súdom informovaný,“ skonštatovala.
Podľa Behúla je jeho svedectvo kľúčové v tom, že videl, ako Chovanec nekládol odpor pri vyvádzaní z lietadla, hoci tamojšia polícia tvrdí opak. Polícia ho mala vyviesť po tom, ako letuške odmietol ukázať letenku. „Nekládol žiaden fyzický odpor. Pripadal mi slabý a bezbranný a možno aj dezorientovaný,“ priblížil Behúl.
Lexmann vyzvala slovenskú vládu a úrady, aby sa zaujímali o „otázny spôsob vývoja procesu“. „Je to morálnou povinnosťou nás všetkých, aby boli vykonané spravodlivé tresty. Nevieme sa dopátrať k tomu, či proces prebieha transparentne,“ dodala.
Rezort spravodlivosti vyšetrovanie sleduje
Na rekonštrukcii sa majú zúčastniť traja svedkovia a dvaja znalci zo Slovenska, uviedla neskôr v piatok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. K nepozvaniu Behúla povedala, že ide o rozhodnutie sudkyne.
„Mám vedomosť, že je tam iná sudkyňa. Mohla vyhodnotiť inak potrebu vypočutia jednotlivých svedkov,“ skonštatovala Kolíková s tým, že Behúlova výpoveď je v spise a určite na ňu treba prihliadať.
„Sudkyňa o ňom vie, vie o ňom aj naša kancelária, ktorá nás zastupuje ako poškodenú stranu v tomto konaní, určite na to upozorní. Rovnako tam bude prítomný zástupca ministerstva zahraničných vecí,“ poznamenala.
Ministerstvo spravodlivosti SR podľa Kolíkovej sleduje celé vyšetrovanie. Iniciovalo, aby Slovensko vstúpilo do konania, a pôsobí na strane poškodeného. Intenzívne komunikuje aj s advokátskou kanceláriou. SR tiež znáša časť nákladov, napríklad na vycestovanie svedkov alebo expertov.