Na hlavný obsah

Na ruskej univerzite došlo k streľbe, hlásia obete

Niektorí študenti vyskakovali z okien.

Najmenej šesť mŕtvych si vyžiadala pondelková (20. 9.) streľba na Permskej štátnej univerzite, informujú tlačové agentúry s odvolaním sa na ruské ministerstvo zdravotníctva. Vyšetrovací výbor predtým uviedol, že na mieste bolo osem mŕtvych.

Zranené sú ďalšie tri desiatky ľudí. V univerzitnom areáli strieľal útočník, ktorého vyšetrovací výbor identifikoval ako študenta tejto školy. Polícia ho podľa ruských médií zadržala. Pri zatýkaní sa bránil a zranil sa, píše agentúra TASS. Jeho motív je zatiaľ nejasný.

Niektorí študenti sa pred útočníkom zavreli v posluchárňach univerzity, ďalší vyskočili z okna, opísal agentúre TASS zdroj z bezpečnostných zložiek. Agentúra RIA Novosti zverejnila na sociálnej sieti Telegram videá, ktoré podľa nej zachytávajú samotného strelca a pokusy niektorých ľudí o útek.

Na jednom zo záberov je vidieť muž v čiernom so zakrytou tvárou a s puškou, ako prichádza k jednej z budov areálu. Podľa agentúry Reuters študenti stavali pri dverách do učební barikády zo stoličiek, aby sa k nim nedostal.

Strelca zneškodnil dopravný policajt z posádky, ktorá prišla na univerzitu v Perme ako prvá, píše TASS s odvolaním sa na hovorkyňu ministerstva vnútra Irinu Volkovú. „Vošiel do hlavného objektu, zatiaľ čo jeho kolega začal organizovať evakuáciu občanov,“ uviedla.

Policajt podľa nej v budove zbadal ozbrojeného muža, ktorý niekoľkokrát vystrelil jeho smerom. „Dopravný policajt opätoval paľbu a zločinca zranil. Pribehol k nemu, zneškodnil ho, a potom mu začal poskytovať prvú pomoc,“ opísala hovorkyňa.

Niektoré ruské médiá identifikovali útočníka ako 18-ročného študenta, ktorý predtým na sociálnych sieťach umiestnil svoju fotografiu, na ktorej pózoval s puškou. V príspevku, ktorý neskôr zmizol, údajne tiež opísal, čo chystá a načrtol svoj motív. Napísal v ňom, že jeho čin nesúvisí s politikou či náboženstvom, ale s nenávisťou, uviedla agentúra Reuters.

Tlačová služba univerzity predtým povedala agentúre Reuters, že útočníka zabili. Vyšetrovací výbor však následne túto informáciu poprel, dotyčný žije a ošetrujú ho v nemocnici. Jeho stav je podľa zdravotníkov vážny, píše TASS.

Podľa agentúry TASS útočník strieľal z poľovníckej pušky, ktorú si legálne zaobstaral v máji. Rusko má relatívne prísne pravidlá a strelnú zbraň možno legálne získať len ťažko. Civilisti si podľa agentúry Reuters môžu zaobstarať napríklad poľovnícke pušky alebo športové zbrane, a to za predpokladu, že prejdú testami a splnia predpísané požiadavky.

Podobný prípad streľby krajina zažila naposledy v máji, keď 19-ročný mladík – bývalý žiak – zabil v škole v Kazani v ruskom Tatarstane sedem detí, učiteľku a ďalšiu zamestnankyňu školy. Po tejto tragédii Rusko sprísnilo zákon upravujúci nákup zbraní. Podľa poslanca Alexandra Chinštejna si však tento útočník zaobstaral zbraň ešte pred sprísnením zákona.

Prezident Vladimir Putin podľa svojho hovorcu vyjadril príbuzným a priateľom obetí streľby sústrasť. „Premiérovi Michailovi Mišustinovi dal pokyn, aby do Permu vyslal ministrov Valerija Falkova a Michaila Muraška, aby poskytli pomoc zraneným i príbuzným obetí tragédie,“ uviedol kremeľský hovorca Dmitrij Peskov s odvolaním sa na ministrov školstva a zdravotníctva.

Miliónové mesto Perm na východe európskej časti Ruskej federácie je vzdialené asi 1 100 kilometrov od Moskvy. Miestna univerzita, kde študuje približne 12. Tisíc študentov, uviedla, že v čase streľby bolo v areáli zhruba 3 000 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet