Na hlavný obsah

Na východe Ukrajiny sa začalo vojenské cvičenie s jednotkami NATO

Krajine ašpiruje na členstvo v Aliancii.

Na východe Ukrajiny sa začalo vojenské cvičenie s jednotkami NATO
Na ilustračnej snímke vojenské cvičenie. Foto: ČTK/Jaroslav Ožana

Na pozadí napätia s Ruskom sa v pondelok (20. 9.) začalo spoločné vojenské cvičenie Ukrajiny a jednotiek členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom agentúra DPA.

Manévre pod názvom Rapid Trident sa odohrávajú na východe Ukrajiny, zhruba 25 kilometrov od poľských hraníc. Zúčastňuje sa na nich zhruba 6 000 vojakov. Podľa ukrajinského ministerstva obrany bude cvičenie trvať až do budúceho piatka (1. 10.) a jeho súčasťou bude nácvik útočných aj výsadkových operácií.

DPA pripomenula, že Kyjev pravidelne cvičí s jednotkami z krajín NATO už od 90. rokov minulého storočia. Ukrajina sa zároveň snaží stať sa členom Severoatlantickej aliancie. Kyjev považuje vojenské cvičenia s partnermi z NATO za významný krok na ceste k potenciálnemu členstvu. Pokrok v tomto smere však komplikuje pokračujúci konflikt v Donbase, kde ukrajinská armáda čelí ozbrojenému odporu proruských separatistov.

Vzťahy Moskvy a Kyjeva sa zhoršili v roku 2014 po tom, ako Moskva anektovala Krym a podporila separatistické republiky v Donbase. Viac než sedem rokov trvajúca vojna na východe Ukrajiny si odvtedy vyžiadala už vyše 13 000 obetí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet