Na hlavný obsah

Najväčší alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy končí na slovenskom trhu

Dotkne sa to viac ako 300 000 odberateľov.

Najväčší alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy končí na slovenskom trhu
Ilustračná snímka. Foto: ČTK/PA

Najväčší alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy vo štvrtok (30. 9.) podal Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) žiadosť o odňatie licencií na obchod s elektrinou a zemným plynom a požiadal o možnosť ukončenia svojej činnosti na slovenskom energetickom trhu k najbližšiemu možnému termínu.

Informoval o tom mediálny zástupca firmy, spoločnosť Arthur media a informáciu potvrdil aj ÚRSO. Firmu k tomuto rozhodnutiu doviedla aktuálna situácia s rastom cien energií na veľkoobchodných trhoch v spojení so štátnymi reguláciami cenotvorby.

„Keď Slovakia Energy začala v roku 2008 pôsobiť na slovenskom trhu, očakávali sme, že sa regulácia skončí. Je však rok 2021 a koniec tejto regulácie je stále v nedohľadne. Za daného stavu nemá zmysel, aby sme investovali do ďalšieho rozvoja firmy, a preto sme sa rozhodli pristúpiť k tomuto náročnému kroku a vrátiť licenciu,“ uviedol konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Písařík.

Ceny energií na Slovensku sú pre malé firmy a domácnosti regulované. Maximálna hranica, ktorú si dodávatelia v túto chvíľu môžu účtovať, už podľa Písaříka zďaleka nepokrýva náklady a nedá sa očakávať, že by sa situácia v budúcom roku zlepšila. „Za aktuálnej situácie, ktorá sa deje na trhu, keď nemáme cenovú politiku vo svojich rukách, sme, bohužiaľ, nenašli spôsob, ako ďalej fungovať,“ dodal Písařík.

Súčasní zákazníci môžu ukončiť zmluvu

Súčasní zákazníci spoločnosti sa podľa Slovakia Energy nemusia obávať, že by zostali bez energií. Môžu ukončiť zmluvu a bez akéhokoľvek porušovania súčasných zmlúv prejsť k dodávateľovi, ktorého si sami vyberú.

Prípadne sa o nich, v období troch mesiacov od ukončenia činnosti Slovakia Energy, postará takzvaný dodávateľ poslednej inštancie – toto právo vzniká každému jednému z nich, a to priamo zo zákona. Slovakia Energy ručí za vyrovnanie všetkých svojich záväzkov, či už voči dodávateľom alebo zákazníkom, ktorí sa nemusia báť, že by prišli o vlastné finančné prostriedky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko