Za kúrenie plynom si domácnosti v budúcom roku priplatia možno aj 100 eur ročne. Výrazné zvýšenie cien ovplyvňuje viacero faktorov – nedostatok zemného plynu v zásobníkoch či jeho vyššia cena na svetových burzách.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) mapuje slovenský trh, s cieľom získať informácie o tom, ktorí dodávatelia tepla už majú plyn nakúpený a ktorí ešte nie, a za akú cenu.
Ceny plynu na svetových trhoch lámu historické rekordy. Energetický analytik Karel Hirman označil za hlavného vinníka ruský Gazprom. Ten totiž začal v auguste výrazne obmedzovať dodávky plynu do Európy cez Jamal z Ruska cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka.
„Doslova zo dňa na deň bez ohlásenia, doteraz bez nejakého dôveryhodného vysvetlenia znížil dodávky z kapacity vyše 80 miliónov kubíkov denne. V niektorých dňoch prepravoval až niekde okolo 10 miliónov kubíkov denne,“ poznamenal Hirman.
Väčšia energetická kríza ako v roku 2009
Analytici hovoria o väčšej energetickej kríze ako bola v roku 2009. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v týchto dňoch analyzuje situáciu u dodávateľov tepelnej energie.
„Cieľom úradu je zamedziť možným špekuláciám na trhu s plynom určeným na vykurovanie, preto sme sa rozhodli zaslať výzvu na poskytnutie podkladov približne dvom stovkám dodávateľov tepla, ktorí používajú na výrobu tepla zemný plyn. Úrad tak získa záväzné informácie o tom, ktorí dodávatelia tepla už majú plyn na rok 2022 nakúpený a ktorí ešte nie, a za akú cenu,“ priblížil hovorca úradu Radoslav Igaz.
V súvislosti s minulými rokmi ide podľa analytika portálu Energie pre vás Jozefa Badidu o dosť neštandardný krok. „Avšak je pravda, že sa výrazne zvýšili ceny plynu, takže ÚRSO chce vedieť, ako tieto spoločnosti nakupujú zemný plyn a za akú cenu. Na druhej strane ÚRSO aj určilo maximálnu cenu zemného plynu, ktorá môže vstupovať do cien tepla. Ten nárast je až vo výške 38 percent.„