Na hlavný obsah

Nemci nechcú, aby Laschet zostavoval vládu, vyplýva z prieskumu

Nepodporujú ani jeho pozíciu lídra CDU.

Nemci nechcú, aby Laschet zostavoval vládu, vyplýva z prieskumu
Na snímke líder CDU Armin Laschet. Foto: TASR/AP

Veľká väčšina Nemcov je proti tomu, aby sa predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet pokúsil zostaviť vládu napriek tomu, že jeho strana utrpela v nedeľňajších (26. 9.) voľbách výraznú stratu a skončila druhá za sociálnymi demokratmi (SPD).

Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho online prieskumu, ktorý podľa agentúry DPA uskutočnila v dňoch 26. a 27. septembra spoločnosť Civey (Citizen Survey) pre denník Augsburger Allgemeine.

Za jednoznačne alebo skôr nesprávny postoj to považuje 71 % z 5 031 respondentov, súhlasí s ním 22 % opýtaných.

https://twitter.com/COdendahl/status/1442563136301645825

Menej výrazný je tento rozdiel medzi priaznivcami CDU – 55 % podporuje Lascheta v tom, aby sa stal nástupcom kancelárky Angely Merkelovej, 32 % má opačný názor.

Na otázku, či by mal Laschet zostať predsedom CDU, odpovedalo v prieskume inštitútu Insa pre utorňajšie vydanie denníka Bild kladne 21 % opýtaných, 51 % bolo proti a zvyšok respondentov si vybral odpovede „je mi to jedno“ alebo „neviem“. Tesná väčšina voličov CDU (44 %) je za to, aby Laschet zostal šéfom CDU, proti je 40 %.

Za to, aby bol ďalším kancelárom kandidát sociálnych demokratov Olaf Scholz, sa v tomto prieskume vyslovilo 43 % opýtaných, Lascheta by si na čele vlády želalo len 13 % (medzi voličmi CDU je tento podiel 38 %).

Aj v samotnej CDU rastie odpor voči Laschetovej stratégii pokúsiť sa o sondážne rozhovory so Zelenými a liberálmi z FDP. „Teraz by sme mali s pokorou a rešpektom akceptovať vôľu voličov. Chceli zmenu,“ povedal šéf CDU v Dolnom Sasku Bernd Althusmann.

Hesenský premiér Volker Bouffier si myslí, že CDU nemá nárok na zostavovanie vlády. „Prehrali sme voľby. Bodka,“ konštatoval predseda mládežníckej organizácie CDU Tilman Kuban, podľa ktorého jednoznačný mandát majú SPD, Zelení a FDP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet