Na hlavný obsah

Nepokoje v ekvádorskej väznici si vyžiadali viac ako 100 obetí

Išlo o spor dvoch gangov.

Nepokoje v ekvádorskej väznici si vyžiadali viac ako 100 obetí
Násilnosti v ekvádorskom väzení a následný zásah polície. Foto: SITA/AP

Počet obetí utorkových (28. 9.) nepokojov vo väznici v ekvádorskom prístavnom meste Guayaquil dosiahol 116 a ďalších takmer 80 ľudí utrpelo zranenia. Oznámil to v stredu (29. 9.) ekvádorský prezident Guillermo Lasso, informovala agentúra AFP.

Masaker vo väznici označil za „nešťastnú udalosť“ a pre celý väzenský systém krajiny vyhlásil mimoriadny stav.

Utorňajšie násilnosti vyvolal spor medzi väzenskými gangmi „Los Lobos“ a „Los Choneros“, uviedli tamojší predstavitelia. Tie sú údajne prepojené s mexickými drogovými kartelmi – najmä Sinaloa a Jalisco.

Väzni pri zrážkach použili strelné zbrane, nože a granáty. Polícia následne vnikla do priestorov väznice a zabránila ďalším úmrtiam. V okolí väzenského komplexu v stredu hliadkovali vojaci, tank a policajti na koňoch.

Prokuratúra uviedla, že najmenej šiestim väzňom zoťali hlavu. Zranenia utrpeli aj dvaja policajti.

Ekvádor má celkovo 65 väzenských zariadení s kapacitou približne 30 000 osôb. Vo väzniciach je však v súčasnosti umiestnených 39 000 trestancov a väzenský systém je poznačený korupciou, nedostatkom dozorcov a násilím.

Vo väzniciach sú tisíce väzňov prepojených s mexickými drogovými gangami. Krvavé zrážky v ekvádorských väzniciach si tento rok vyžiadali už takmer 200 obetí na životoch, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet