Na hlavný obsah

Pápež František priletel do Budapešti. Pozornosť vyvoláva stretnutie s Orbánom

V Maďarsku strávil len pol dňa.

Pápež František priletel do Budapešti. Pozornosť vyvoláva stretnutie s Orbánom
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Pápež František v nedeľu (12. 9.) ráno pristál v Budapešti, kde sa zúčastní na medzinárodnom ekumenickom kongrese a absolvoval stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Informovala o tom agentúra AFP.

Lietadlo s pápežom v Budapešti pristálo krátko pred 7.45 h SELČ. Ide o prvú návštevu úradujúceho pápeža v Maďarsku od roku 1996, keď túto krajinu navštívil Ján Pavol II.

Pozornosť sa podľa AFP zameriava na pápežovo stretnutie s Orbánom – najmä v súvislosti s postojom maďarského premiéra voči migrantom.

Na jednej strane Orbán, ktorý sa stavia do úlohy ochrancu „kresťanskej Európy“ pred migráciou, píše AFP. Pápež František na druhej strane žiada pomoc pre ľudí, ktorí sú odsúvaní na okraj záujmu, a ľudí všetkých náboženstiev, ktorí utekajú pred vojnou a chudobou.

Pápež s Orbánom absolvuje 30-minútové stretnutie, na ktorom bude prítomný aj maďarský prezident János Áder.

Pápež upozornil na hrozbu antisemitizmu

Pápež František v nedeľu v Budapešti upozornil na „hrozbu antisemitizmu“ v Európe a mimo nej. „Som presvedčený, že hrozba antisemitizmu stále číha v Európe aj inde,“ povedal František v príhovore na stretnutí s predstaviteľmi katolíckej cirkvi a židovskej komunity Maďarska.

Túto hrozbu označil za „rozbušku“, ktorá nesmie začať horieť. Najlepší spôsob, ako ju zneškodniť, je podľa pápeža spolupráca a podpora bratskej jednoty.

„Pápeža Františka som poprosil, aby nedopustil stratu kresťanského Maďarska,“ napísal Orbán po stretnutí na sociálnej sieti.

Popoludní sa presunie na Slovensko

Pápež okrem toho v Budapešti odslúži omšu na záver 52. medzinárodného eucharistického kongresu a stretne sa s predstaviteľmi katolíckej cirkvi a židovskej komunity Maďarska.

František následne odletí do Bratislavy na pastoračnú návštevu Slovenska. Tá potrvá do stredy 15. septembra.

Pápež František počas nej zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet