Na hlavný obsah

Pellegrini stiahol návrh na odvolanie Kolíkovej, na demisiu vyzýva Hegera

Jeho poslanci začnú so zberom podpisov.

Pellegrini stiahol návrh na odvolanie Kolíkovej, na demisiu vyzýva Hegera
Predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Foto: TASR

Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini a líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD stiahol návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Informoval o tom na štvrtkovej (16. 9.) tlačovej konferencii.

Tvrdí, že vzhľadom na závažnú situáciu v bezpečnostných zložkách je zbytočné odvolávať jedného člena vlády. Vyzval na demisiu premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Avizoval, že jeho poslanci začnú so zberom podpisov na iniciovanie schôdze s cieľom odvolať predsedu vlády.

„Jediným riešením tejto situácie je, aby zo svojho postu odstúpil predseda vlády, a tým celá vláda,“ uviedol Pellegrini s tým, že obratom začínajú zbierať podpisy pod návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Návrh chce bezprostredne po vyzbieraní potrebných 30 podpisov poslancov podať do NR SR.

Tvrdí, že premiér mal informácie o závažnosti situácie v silových zložkách a o podozreniach z marenia vyšetrovaní, preto zvolal aj stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS), no následne nekonal a manipulovanie pokračovalo.

Odvoláva sa na uniknuté dokumenty, v ktorom sa opisujú dôvody obvinenia vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). „To sa nedalo čítať. To bol jeden hnus,“ uviedol Pellegrini. Tvrdí, že v jednotlivých odposluchoch sa píše o tom, ako si „partia ľudí hovorí, koho dá dolu“, ako vykonštruovať obvinenia, „našiť niekomu“ korupciu, aby to riešila špeciálna prokuratúra a jej vedenie. Pellegrini si nemyslí, že toto všetko bolo z hlavy samotných vyšetrovateľov. Vyzval ich, aby vypovedali o tom, kto im pokyny dával.

Podľa neho aj o tomto s najväčšou pravdepodobnosťou vedeli vysoké politické špičky, vrátane ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Naznačil, že niekto zhora k tomu zrejme dával pokyn. V odvolávaní Kolíkovej či Mikulca preto nevidí zmysel.

Kolíková cíti podporu premiéra

„Pre mňa je dôležité, že cítim podporu predsedu vlády Eduarda Hegera,“ povedala vo štvrtok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v súvislosti s odvolávaním i s dianím vo vnútri koalície. Kolíková minulý týždeň spolu so šiestimi poslancami, ktorí vystúpili z klubu Za ľudí, vstúpila do koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Kolíkova však pripustila, že situáciu s jej zotrvaním na mieste ministerky spravodlivosti je ešte „potrebné vyriešiť tak, aby bola na tom zhoda medzi koaličnými stranami.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko