Na hlavný obsah

Podľa komunistov i pozorovateľov sa pri ruských voľbách porušujú pravidlá

Očakáva sa víťazstvo Jednotného Ruska.

Podľa komunistov i pozorovateľov sa pri ruských voľbách porušujú pravidlá
Foto: TASR/AP

Predseda Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) Gennadij Ziuganov v sobotu upozornil, že počas prebiehajúcich volieb do dolnej komory ruského parlamentu, Štátnej dumy, dochádza k porušovaniu zákona o voľbách.

Ziuganov v sobotu (18. 9.), v druhý z troch dní hlasovania vo voľbách, podľa agentúry AFP vyzval, aby polícia a Ústredná volebná komisia (ÚVK) reagovali na podnety o „viacerých úplne závažných faktoch“ porušovania zákona o voľbách vrátane vhadzovania hlasovacích lístkov neupravených voličmi.

O porušovaní pravidiel hlasovania vrátane kupovania hlasov a laxných opatrení pri uskladňovaní hlasovacích lístkov vo volebných miestnostiach upozornila aj organizácia Golos, ktorá monitoruje priebeh volieb v Rusku. Podobné nedostatky odhalili aj viaceré nezávislé médiá.

Ziuganov uviedol, že KPRF zaznamenala najmenej 44 závažných prípadov porušenia pravidiel hlasovania a podala sťažnosť na ÚVK. Dodal, že KPRF požiadala o povolenie usporiadať na budúci týždeň protestné zhromaždenia.

Má dochádzať k opakovanému hlasovaniu rovnakých voličov

Spravodajský web Znak v sobotu informoval, že nemenovaný obyvateľ Moskovskej oblasti ponúka ľuďom, ktorí hlasovali za vládnu stranu Jednotné Rusko, po 1000 rubľov (13 eur). Podľa Znaku muž túto platbu podmienil zaslaním dôkazu o hlasovaní prostredníctvom aplikácie na odosielanie správ.

Organizácia Golos zasa citovala správy od svojich pozorovateľov a miestnych spravodajských médií o rade zjavných porušení, vrátane hlasovacích lístkov uložených na noc v skrini s rozbitými dverami a či obálok na vloženie hlasovacích lístkov, ktoré sa zdali byť otvorené a potom znova zapečatené.

Médiá v Petrohrade zasa informovali o podozrivých prípadoch „kolotočového hlasovania“, pri ktorom voliči hlasovali vo viacerých volebných miestnostiach.

Novinár agentúry AP videl takýchto voličov, údajne študentov vojenských škôl, v dvoch rôznych volebných miestnostiach. Jeden z nich mu ako vysvetlenie povedal, že skupina najskôr išla do nesprávnej volebnej miestnosti.

Člen jednej z volebných komisií zasa zverejnil video, ktoré zachytáva muža, ako sa pokúša odovzdať niekoľko hlasovacích lístkov. Muž pri konfrontácii s členom volebnej komisie vyhlásil, že hlasovacie lístky dostal na stanici metra.

V piatok (17. 9.), v prvý deň hlasovania, sa pred niektorými volebnými miestnosťami vytvárali nečakane dlhé rady a nezávislé médiá v tejto súvislosti naznačovali, že možno ide o prejav toho, že štátne inštitúcie a firmy zamestnancov nútia, aby šli voliť.

Agentúra AFP konštatovala, že prokremeľská strana Jednotné Rusko si v Dume zrejme zachová dominantné postavenie, ale niektoré prognózy naznačujú, že by mohla stratiť súčasnú dvojtretinovú väčšinu, ktorá je potrebná na zmeny v ústave.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet