Na hlavný obsah

Podľa Roberta Fica je Hlas-SD pre Smer-SD prirodzený partner

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini považuje výzvu na spoluprácu za kalkul.

Podľa Roberta Fica je Hlas-SD pre Smer-SD prirodzený partner
Na snímke predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: TASR

Predseda Smeru-SD Robert Fico označil prípadnú aj predvolebnú spoluprácu s mimoparlamentným Hlasom-SD za najprirodzenejšiu. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini v tom vidí kalkul a politickú taktiku.

Fico zdôraznil, že Smer-SD chce presadzovať veci dôležité pre slovenskú sociálnu demokraciu. „Máme záujem na vytvorení predvolebnej spolupráce, ak to niekto myslí vážne so stabilnou vládou, vládou, ktorá vráti naspäť charakter právneho a sociálneho štátu. Môže to byť len blok Smeru a Hlasu,“ povedal.

Na otázku, či by si vedel predstaviť spoluprácu s Borisom Kollárom a Sme rodina, neodpovedal. Podčiarkol, že Smer-SD nekomentuje prieskumy a nehovorí, s kým by vedel alebo nevedel vládnuť. Podstatné budú podľa neho výsledky volieb, pričom strany nad päť percent majú právo rokovať.

Hlas-SD pôjde do volieb ako samostatná strana

Pellegrini v súvislosti so Smerom-SD poznamenal, že v opozícii si partnerov nevyberáte. Opätovne Ficovu stranu kritizoval za to, že im nedodala chýbajúce podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolávanie premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Myslí si, že na nej by sa dalo baviť aj o témach, ktoré chce riešiť Smer-SD.

Zároveň deklaroval, že do volieb pôjde Hlas-SD ako samostatná strana. „Teraz sa umelo vtláčať do spolupráce je absolútne zbytočné. Je to len taktika z tej strany, z ktorej ponuka prichádza. Nič úprimné na tom nehľadajte, je to obyčajný politický chladnokrvný kalkul,“ reagoval Pellegrini na Ficove slová.

Z povolebnej spolupráce vylúčil len ĽSNS. Ak Hlas-SD uspeje vo voľbách a bude si môcť vyberať, kritériom pre Pellegriniho bude to, čo chce ktorá strana robiť pre zlepšenie života ľudí na Slovensku.

Smer-SD chce dodať hlasy na odvolanie Hegera

Smer-SD vo svojom stanovisku na Pellegriniho kritiku vyhlásil, že „ak má byť  začiatkom prirodzenej spolupráce Smeru-SD a Hlasu-SD dodanie desiatich podpisov poslancov NR SR za Smer-SD pod návrh na odvolanie vlády, Smer-SD vyhlasuje, že je pripravený doručiť všetkých 26 podpisov hneď po ukončení schôdze o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra SR Romanovi Mikulcovi.“

Smer-SD však súčasne očakáva, že Hlas-SD verejne vysvetlí, prečo najskôr žiadal stranu Roberta Fica o podporu návrhu na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a potom bezdôvodne a bez súhlasu Smeru-SD stiahol všetky podpisy pod návrhom, vrátane tých zo strany Smer-SD. „Tento postup Hlasu vyvoláva v politických kuloároch rôzne interpretácie, vrátane tých o dohode Hlasu-SD a SaS a Za ľudí ochrániť Máriu Kolíkovú pred devastujúcim výsledkom odvolávania,“ uviedla strana v reakcii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet