Na hlavný obsah

Podnety občanov vlani najlepšie vyriešili Nitra, Dubnica nad Váhom a Malacky

Občanom slúži stránka Odkaz pre starostu.

Podnety občanov vlani najlepšie vyriešili Nitra, Dubnica nad Váhom a Malacky
Zlaté vedro, ocenenie pre samosprávy, ktoré najefektívnejšie riešia podnety občanov. Foto: RTVS

Zlaté vedro, ocenenie pre samosprávy, ktoré najefektívnejšie riešia podnety občanov prostredníctvom portálu odkazprestarostu.sk, získali za rok 2020 Nitra, Dubnica nad Váhom a Malacky. Ocenenia odovzdali v pondelok (27. 9.) samosprávam zástupcovia Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorý projekt Odkaz pre starostu zastrešuje.

Nitra zvíťazila v skupine miest nad 20 000 obyvateľov v kategórii riešenie podnetov. Vlani toto krajské mesto vyriešilo 572 podnetov od občanov. V oblasti komunikácie zvíťazila Dubnica nad Váhom. V skupine samospráv pod 20 000 obyvateľov zvíťazilo v oboch oblastiach, teda pri riešení podnetov aj komunikácií, mesto Malacky.

V roku 2020 užívatelia webstránky a mobilných aplikácií Odkaz pre starostu pridali 18 441 podnetov a samosprávy z nich úspešne vyriešili 7 545, teda 41 percent. V riešení je ďalších 7 954, ďalšie stále čakajú na odpoveď.

Najčastejšie boli podnety týkajúce sa zelene

Najčastejšími „odkazmi pre starostu“ boli v roku 2020 podnety týkajúce sa zelene a životného prostredie (4 698).

„V posledných rokoch vidíme zvyšujúci sa záujem obyvateľov o túto oblasť, pod ktorú spadá napríklad starostlivosť o stromy,  kríky a trávnaté plochy, ale aj odpratávanie odpadkov a čiernych skládok. V roku 2020 ich bolo prvýkrát viac ako problémov na cestách, čo bývala doteraz tradične najväčšia kategória,“ zhodnotila Veronika Hincová Frankovská, analytička SGI.

Ďalšie nahlásené podnety sa týkali aj parkovania, autovrakov, mestského mobiliáru, dopravného značenia či vizuálneho smogu.

Za rok 2020 bolo ocenenie odovzdané celkovo 11 samosprávam. Okrem víťazných sa v prvej trojke umiestnilo aj hlavné mesto Bratislava, bratislavská mestská časť Rača, Púchov, Dolný Kubín, Levice, Handlová, Prievidza a mestská časť Košice – Krásna.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny