Na hlavný obsah

Poľsko posilní ochranu hraníc s Bieloruskom, vyšle tam ďalších 500 vojakov

Premiér Mateusz Morawiecki zopakoval, že Bielorusko sa snaží destabilizovať Úniu.

Poľsko posilní ochranu hraníc s Bieloruskom, vyšle tam ďalších 500 vojakov
Na archívnej snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Poľsko v pondelok (20. 9.) oznámilo, že vysiela na hranice s Bieloruskom ďalších 500 vojakov v snahe posilniť ich ochranu proti silnejúcemu prílevu migrantov. Informovala o tom agentúra AP. Poľskí vládni predstavitelia obviňujú z organizovania nelegálnej migrácie Bielorusko a Rusko, ktoré sa tak podľa nich snažia vyvolať v Európskej únie (EÚ) nestabilitu.

„Čelíme dobre organizovanej akcii riadenej z Minska a Moskvy,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki po stretnutí s ministrom vnútra a šéfom pohraničnej stráže. Dodal, že Poľsko bude brániť svoje hranice pred nelegálnou migráciou „s plným odhodlaním“.

Migranti majú platiť Bielorusom za prepravu do Nemecka

Minister vnútra Mariusz Kaminski uviedol, že tento týždeň bude do pohraničného pásma vyslaných ďalších 500 vojakov a osem špeciálnych vozidiel.

Premiér takisto oznámil, že traja migranti, ktorých mŕtve telá našli v nedeľu (19. 9.) v blízkosti hraníc s Bieloruskom, zomreli na podchladenie.

Morawiecki a Kaminski uviedli, že majú informácie o tom, že migranti z Blízkeho východu a Afriky platia v Bielorusku značnú sumu, zhruba 2 500 dolárov, za prísľub prepravy do Nemecka. Bieloruskí vojaci ich ale napokon nechajú v lesoch alebo močiaroch na hraniciach s Poľskom.

Dodali, že Bielorusko zaviedlo bezvízový styk s niektorými krajinami Blízkeho východu, ktoré majú „migračný potenciál“.

Poľsko, Litva a Lotyšsko zaznamenali v uplynulých mesiacoch výrazný nárast počtu Iračanov, Afgancov, Sýrčanov a Afričanov prichádzajúcich z územia Bieloruska. Od začiatku tohto roka tieto krajiny dovedna zaznamenali už viac než 8 000 pokusov o nelegálne prekročenie hraníc z bieloruského územia, z toho vyše 3 800 od začiatku septembra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet