Na hlavný obsah

Pre vysokorizikových pacientov WHO odporučila liečbu covidu protilátkami

Liečivo je však drahé a ťažko dostupné.

Pre vysokorizikových pacientov WHO odporučila liečbu covidu protilátkami
Na ilustračnej snímke sa zdravotná sestra a lekár starajú o pacienta s ochorením COVID-19. Foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila v piatok (24. 9.) syntetické liečivo s obsahom protilátok proti koronavírusu pre infikovaných rizikových pacientov.

Ako píše agentúra DPA, je to po prvý raz, čo WHO schválila nejaké liečivo na prevenciu proti ťažkému priebehu ochorenia COVID-19 pre ohrozených pacientov. Článok s novým odporúčaním WHO zverejnili v odbornom periodiku British Medical Journal.

WHO poukázala na štúdie, podľa ktorých kombinácia protilátok kasirivimab a imdevimab vyvinutá americkou biotechnologickou firmou Regeneron a švajčiarskym farmaceutickým gigantom Roche môžu zlepšiť šance na prežitie vážne chorých pacientov.

WHO odporučila užívanie týchto látok covidovým pacientom, ktorí trpia aj inými ochoreniami a hrozí im preto riziko, že skončia na oddelení intenzívnej starostlivosti. Takisto by toto liečivo mali dostať ťažko chorí, ktorí nemajú proti covidu nijaké protilátky.

Uvedený koktail protilátok podľa výsledkov troch dosiaľ nerecenzovaných klinických štúdií dokázal znížiť riziko hospitalizácií u nezaočkovaných osôb, starších ľudí či pacientov s imunosupresiou infikovaných covidom. „U všetkých iných covidových pacientov nebudú pravdepodobne benefity tejto liečby protilátkami nijako významné,“ zhrnula WHO, z ktorej vyhlásenia citovala agentúra AFP.

Tento prípravok s názvom Ronapreve podávali i bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorého po prepuknutí ochorenia COVID-19 nakrátko hospitalizovali.

WHO poznamenala, že výzvu predstavuje vysoká cena tohto liečiva, ako aj jeho nízka dostupnosť. Preto rokujú s firmou Roche o nižších cenách, prípadnom dare či spravodlivom rozdelení v jednotlivých krajinách sveta. WHO je za to, aby toto liečivo mohli produkovať aj iní výrobcovia, v dôsledku čoho by sa na trh dostali jeho lacnejšie verzie.

V júli túto liečbu pomocou protilátok ako prvé plne schválilo Japonsko, a to pre pacientov s miernym až stredne silným priebehom ochorenia COVID-19. Na núdzové alebo dočasné použitie ju povolili okrem iného i v EÚ, Spojených štátoch, Indii, Švajčiarsku či v Kanade.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet