Na hlavný obsah

Predstaviteľku bieloruskej opozície Kalesnikavovú odsúdili na 11 rokov

Jej právnik dostal desaťročný trest.

Predstaviteľku bieloruskej opozície Kalesnikavovú odsúdili na 11 rokov
Popredná predstaviteľka bieloruskej opozície Maryja Kalesnikavová stojí počas súdneho pojednávania v Minsku v stredu 4. augusta 2021. Foto: TASR

Predstaviteľku bieloruskej opozície Maryju Kalesnikavovú v pondelok (6. 9.) odsúdili na 11 rokov odňatia slobody. Informovala o tom agentúra AFP.

Kalesnikavová bola spolu so svojím právnikom Maximom Znakom obvinená zo sprisahania s cieľom chopiť sa moci a z podnecovania činnosti prostredníctvom médií a internetu, ktorá ohrozovala národnú bezpečnosť. Maxim Znak dostal desaťročný trest.

O rozsudku informovala tlačová kancelária neúspešného prezidentského kandidáta Viktara Babaryka, ktorému sa Kalesnikavová minulý rok starala o kampaň.

Maryju Kalesnikavovú zatkli vlani 7. septembra v Minsku maskovaní muži, ktorí ju vzali na hranice s Ukrajinou, kde jej prikázali, aby hranice prekročila. Ona to však urobiť odmietla a namiesto toho roztrhala svoj pas. Následne ju vzali späť do Minska a uväznili.

Maxima Znaka taktiež zatkli v septembri 2020. Už predtým bol obvinený z vyzývania verejnosti na činnosť, ktorej cieľom bolo narušiť bezpečnosť krajiny, teritoriálnu integritu Bieloruska, národnú bezpečnosť a obranu.

Kalesnikavová je podľa AFP jedinou z popredných predstaviteliek bieloruskej opozície, ktorá je stále v Bielorusku. Vo väzbe je už rok. Podľa agentúry DPA nemecká spolková vláda opakovane žiadala jej prepustenie.


 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet