Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Príslušníci Talibanu zadržali a brutálne zbili dvoch afganských novinárov

Zúčastnili sa protestu žien proti porušovaniu práv.

Príslušníci Talibanu zadržali a brutálne zbili dvoch afganských novinárov
Protest žien proti porušovaniu ich práv hnutím Taliban v Afganistane. Foto: Los Angeles Times

Dvaja afganskí novinári, ktorí v stredu (8. 9.) spravodajsky pokrývali protest niekoľkých desiatok žien proti porušovaniu práv vládou islamistického Talibanu, skončili po zatknutí v cele a brutálne ich zbili. Informoval o tom denník Los Angeles Times, ktorý zverejnil fotografie zbitých žurnalistov z kábulského denníka Etilaat Roz.

„Piati kolegov držali v detenčnom zariadení viac ako štyri hodiny, v priebehu ktorých dvoch z nich zmlátili a brutálne mučili,“ povedal agentúre Reuters šéfredaktor denníka Zakí Darjábí. „Jeden z talibov mi šliapol na hlavu, drvil mi tvár o betón. Kopali ma do hlavy. Myslel som si, že ma zabijú,“ opísal situáciu agentúre AFP jeden z fotografov, Nematulláh Nakdí.

Ženy na rôznych miestach v Afganistane protestovali opakovan. V stredu v Kábule bola hlavnou témou absencia žien v novej vláde. „Vláda bez účasti žien nemá šancu na úspech,“ skandovali demonštrantky, ktoré držali v rukách transparenty s nápismi ako „Prácu, vzdelanie, slobodu!“ alebo „Prečo svet mlčky prihliada?“. Podľa Los Angeles Times proti nim príslušníci Talibanu zasiahli s bičmi a protest rozohnali.

V Kábule ľudia v stredu demonštrovali už tretí deň po sebe. V utorok (7. 9.) zatkli na podujatí niekoľko novinárov, Taliban ich neskôr prepustil. Násilné strety sa rozpútali v utorok počas protestu v západoafganskom meste Herát. Jeden z aktivistov uviedol, že najmenej dvaja demonštranti prišli o život a sedem ďalších utrpelo zranenia, keď tam Taliban začal do protestujúcich strieľať.

Protestné akcie plánované na štvrtok (9. 9.) usporiadatelia zrušili po tom, ako vláda Talibanu v stredu nariadila, že akékoľvek protestné zhromaždenie musí mať povolenie od ministerstva spravodlivosti. Úrad zatiaľ žiadne povolenie nevydal a v uliciach Kábulu bolo vidieť oveľa viac ozbrojencov ako predtým, napísala agentúra AFP.

„Počas posledných dní sa množstvo ľudí v Kábule a ďalších provinciách vydalo do ulíc v mene demonštrácií, narúšania bezpečnosti, obťažovania ľudí a narúšania normálneho života. Všetkých občanov sme informovali, že v tejto chvíli sa nesmú konať demonštrácie za žiadnym účelom,“ uviedlo vo vyhlásení ministerstvo vnútra vlády Talibanu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet