Na hlavný obsah

Prívrženci komunistov protestovali v Moskve proti výsledkom parlamentných volieb

Hovoria o volebných podvodoch.

Prívrženci komunistov protestovali v Moskve proti výsledkom parlamentných volieb
Na snímke ľudia protestujú v Moskve proti výsledkom parlamentných volieb v Rusku. Foto: SITA/AP

Stovky prívržencov ruských komunistov sa v sobotu (25. 9.) v centre Moskvy zapojili do protestu proti výsledkom parlamentných volieb z konca minulého týždňa. Moskovská radnica akciu nepovolila s odvolaním sa na obmedzenia pre pandémiu covidu, policajti však zatiaľ nezakročili.

Ruský prezident Vladimir Putin odmietol výhrady ohľadom volebných manipulácií a povedal, že hlasovanie sa odohralo úplne podľa zákona.

Na Puškinovom námestí sa podľa polície zišlo asi 400 ľudí, uviedla agentúra TASS. Na zhruba tisícku osôb odhadol účasť spravodajca nemeckej agentúry DPA, podľa ktorej je na mieste množstvo príslušníkov bezpečnostných zložiek a policajných kamiónov.

Policajti z reproduktorov púšťajú hlasnú hudbu, aby účastníci protestov nepočuli prejavy organizátorov. Podľa TASS sa protest obišiel bez zákroku polície, nikoho nezatkli.

Opozícia a volební pozorovatelia majú podozrenie, že vládnuca strana blízka Putinovi dosiahla víťazstvo aj za pomoci podvodov. Žiadajú okrem iného prepočítanie elektronicky podaných hlasov, ktoré boli podľa nej systematicky falšované.

Putin manipuláciu poprel

Putin v sobotu na videokonferencii s lídrami strán, ktoré získali mandáty v novom parlamente, existenciu akýchkoľvek volebných manipulácií odmietol. Hlasovanie sa odohralo „v prísnom súlade so zákonmi“, uviedol podľa agentúry Interfax.

Dôkazom demokratickosti volebného procesu je podľa neho vstup piatej strany Noví ľudia do dumy. Poprel tiež možnosť, že by výsledok volieb mohol byť ovplyvnený pomocou systému elektronického hlasovania.

Komunisti sú v dume formálne v opozícii, rovnako ako všetky ostatné parlamentné strany však v dôležitých otázkach hlasujú v súlade s líniou Kremľa. Na stretnutí straníckych lídrov s Putinom predseda komunistov Gennadij Zjuganov uviedol, že podporuje prezidentove kroky ohľadom rozvoja Ruska.

Proti výsledkom volieb sa na rovnakom mieste konala nepovolená demonštrácia komunistov už tento pondelok (20. 9.). Protestu sa zúčastnili asi tri stovky ľudí a polícia nikoho nezatkla.

Vo štvrtok (23. 9.) potom polícia zadržala najmenej deväť účastníkov pondelkového protestu, hoci komunisti tvrdia, že na akcie vo formáte stretnutia s poslancami žiadne oficiálne povolenie nie je potrebné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet