Na hlavný obsah

Putin v Kremli prijal sýrskeho prezidenta Bašara Asáda

Mal mu zablahoželať k z víťazstvu vo voľbách.

Putin v Kremli prijal sýrskeho prezidenta Bašara Asáda
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin a sýrsky prezident Bašár Asad. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok (13. 9.) večer v Kremli prijal sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Uviedla to v utorok (14. 9.) agentúra Interfax s tým, že informácia o stretnutí sa na webe Kremľa objavila až v utorok ráno.

Asad na stretnutí s Putinom vyjadril Rusku vďaku za pomoc v boji proti koronavírusu i za humanitárnu pomoc v podobe dodávok potravín a liekov. Sýrsky prezident sa osobitne poďakoval ruskému rezortu diplomacie za „ochranu všeobecne uznávaných zásad a noriem medzinárodného práva“.

„Tieto práva, ktoré sú neodňateľné a neodcudziteľné: ide o právo na sebaurčenie a právo rozhodovať o vlastnom osude podľa vlastného uváženia, na základe národnej legislatívy,“ povedal Asad.

Podľa Interfaxu Putin Asadovi zablahoželal k nedávnym narodeninám i k víťazstvu v prezidentských voľbách. Dodal, že  výsledky volieb svedčia o dôvere Sýrčanov v Asada „a napriek všetkým ťažkostiam z minulých rokov a tragédiám z predchádzajúcich rokov sa proces obnovy a návratu do normálneho života stále spája“ práve s týmto sýrskym politikom.

Putin ocenil, že Asad sa snaží o nadviazanie dialógu so svojimi politickými oponentmi, a vyjadril nádej, že tento proces bude pokračovať.

Putin vidí najväčší problém v prítomnosti cudzích vojakov

Ruský prezident zdôraznil, že „iba konsolidácia všetkých síl v Sýrii umožní krajine postaviť sa na nohy, naštartovať progresívny rozvoj a pohnúť sa dopredu“.

Za hlavný problém Sýrie Putin označil zotrvávanie cudzích vojakov bez súhlasu OSN a sýrskej vlády. Práve táto situácia podľa Putinovho názoru „neumožňuje vyvinúť maximálne úsilie na konsolidáciu krajiny a jej obnovu tempom, ktoré by bolo možné, keby celé územie ovládala legitímna vláda“.

Ruský prezident tiež pripustil, že v Sýrii zostávajú ohniská odporu proti vláde, pričom v nich často dochádza k terorizovaniu civilného obyvateľstva.

Asad poukázal na to, že politické procesy zamerané na normalizáciu situácie v Sýrii sa zastavili pre deštruktívne kroky „určitých štátov“, ktorých názvy bližšie nešpecifikoval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet