Na hlavný obsah

Rusko predĺžilo sankcie voči Západu do konca roku 2022

Výnos o sankciách podpísal prezident Putin.

Rusko predĺžilo sankcie voči Západu do konca roku 2022
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnos, ktorým sa do 31. decembra budúceho roku predlžuje platnosť ekonomických sankcií uvalených na západné krajiny v reakcii na ich reštrikcie voči Rusku. Ako informovala agentúra TASS, výnos s účinnosťou od  1. januára do 31. decembra 2022 bol v pondelok zverejnený na oficiálnom webe kancelárie ruského prezidenta.

TASS pripomenula, že v marci roku 2014 Európska únia (EÚ) a niekoľko ďalších krajín vrátane Islandu, Austrálie, Kanady, Spojených štátov, Nového Zélandu, Japonska a Švajčiarska začali na Rusko uvaľovať sankcie, ktoré boli reakciou na dianie na Ukrajine.

Sankcie sa týkajú fyzických i právnických osôb z Ruska i východu Ukrajiny. Reštriktívne opatrenia zahŕňali zákaz vstupu na územie daných štátov a zmrazenie bankových účtov. Okrem toho sa zaviedli aj „sektorové sankcie“. Aktíva spoločností, ktoré patria do ich pôsobnosti, neboli zmrazené, ale obmedzené boli strednodobé a dlhodobé pôžičky.

V reakcii na to Putin v auguste roku 2014 podpísal výnos o „špeciálnych ekonomických opatreniach na zaistenie bezpečnosti Ruskej federácie“. Ruská vláda potom na základe tohto výnosu nariadila zákaz dovozu určitých potravinárskych výrobkov z EÚ, USA, Nórska, Kanady a Austrálie. Obe strany následne tieto vzájomné obmedzenia opakovane predlžovali.

Sankcie podporuje čoraz menej Rusov

Rozhlasová stanica Echo Moskvy vo svojej správe citovala závery prieskumov verejnej mienky k tejto problematike. Vyplýva z nich, že podiel ruských občanov, ktorí embargo na dovoz potravinárskej produkcie podporujú, rokmi klesol. Kým v roku 2014 s ním súhlasilo 84 percent opýtaných, v roku 2021 ich podporuje len 57 percent.

Kým vedenie krajiny v súvislosti s protisankciami hovorilo o „neuveriteľnom skoku“, ktorý po ich zavedení následne zaznamenalo domáce poľnohospodárstvo, analytici upozorňovali, že jedným z dôsledkov embarga je rast cien potravín v Rusku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet