Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Šéf SIS Aláč: Služba si plní svoje úlohy zákonným spôsobom

Nevie o tom, že by SIS sledovala novinárov.

Šéf SIS Aláč: Služba si plní svoje úlohy zákonným spôsobom
Na snímke riaditeľ SIS Michal Aláč. Foto: TASR

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč trvá na tom, že tajná služba koná zákonne. Proti náznakom, že v pozadí aktuálnej situácie v bezpečnostných zložkách stojí práve SIS, sa mu ťažko bráni tajnú službu, keďže nemôže použiť všetky jej informácie.

Informácie, ktoré sa nezakladajú na pravde, sa snaží vyvracať. Uviedol to po stredajšom (22. 9.) rokovaní Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti SIS.

SIS nesleduje novinárov

„Ťažko sa mi bráni, SIS je jednoduchý subjekt na mediálne útoky, pretože na svoju obranu nemôže použiť informácie, ktoré má, ktoré sú štandardne v utajovanom režime. Iba na základe takýchto informácií by sme vedeli vyvrátiť podozrenia,“ skonštatoval Aláč.

Trvá na tom, že SIS si splnila svoje úlohy, informácie odstúpila zákonným príjemcom a tí v rámci svojich právomocí podnikali kroky. Horšie by podľa neho bolo, keby SIS mala informácie a neodstúpila by ich.

Uvítal dementovanie správ o údajnom sledovaní špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica SIS. Aláč nepovedal, ktorej bezpečnostnej zložke patrilo auto, ktoré malo Lipšica sledovať. Nevie ani o tom, že by SIS sledovala novinárov.

Tajná služba podľa neho monitoruje hrozby pre záujmy SR. „Myslím si, že SR je právne demokratický štát a novinárska obec nepredstavuje hrozbu pre jej záujmy,“ uviedol.

Informácie o Očistci má len z médií

Na otázku, či je SIS zapletená do stíhania vyšetrovateľov z kauzy Očistec, odpovedal, že tajná služba nie je orgán činný v trestnom konaní (OČTK) a iba postúpila informácie príjemcom zo zákona. Za nešťastné vyjadrenia a subjektívne názory označil i to, že SIS mala dirigovať niektoré stíhania.

„Mám podklady o tom, že to tak nebolo, lebo SIS si zákonným spôsobom plní svoje úlohy,“ podčiarkol. Predpokladá, že svoju prácu urobia aj OČTK.

Informácie o tom, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) mala vyšetrovať príslušníkov SIS pre podozrenie zo sabotovania vyšetrovania v kauze Očistec, má Aláč iba z médií.

„SIS v tomto konaní nedostala žiadne oficiálne dožiadanie OČTK, čiže neviem ani konštatovať, či išlo o príslušníkov SIS alebo domnelých príslušníkov SIS, alebo v akej miere konanie prebiehalo,“ dodal.

Podľa Saloňa sa všetko vysvetlilo

Diskusiu vo výbore označil jeho predseda Marián Saloň (Smer-SD) za konštruktívnu. „Niektoré veci“ týkajúce sa aktuálnej situácie boli podľa neho vysvetlené. Otázky poslancov smerovali aj k možnému podielu SIS na aktuálnej situácii v silových zložkách. SIS si podľa neho splnila svoju úlohu doručením správy prijímateľom zo zákona.

Saloň si nemyslí, že aktuálne prebieha vojna polície a SIS. Niekto sa však podľa neho snaží živiť takúto myšlienku. Za zvláštny považuje rozpor medzi deklaráciami o rozviazaných rukách zložiek rezortu vnútra a krokoch, ktoré nastávajú, ak niektorý útvar urobí niečo, čo sa niekomu nepáči. „Zrazu ide o vojnu v bezpečnostných zložkách,“ podotkol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko