Na hlavný obsah

Spojené kráľovstvo odloží spustenie colných kontrol

Tie sa mali začať už od októbra.

Spojené kráľovstvo odloží spustenie colných kontrol
Kamióny prichádzajú do prístavu v Belfaste, jednom z hlavných tranzitných bodov medzi Veľkou Britániou a Európou v írskom Dubline. Foto: TASR/AP

Britská vláda v utorok (14. 9.) oznámila, že odloží spustenie riadnych pobrexitových colných kontrol na tovar prichádzajúci z Európskej únie (EÚ) na január. Poukázala pritom na administratívne prekážky a tiež nové imigračné pravidlá, informovala agentúra AFP.

Colné kontroly na dovoz potravín vrátane živočíšnych produktov z EÚ mala Británia začať od októbra. V rámci „nového pragmatického harmonogramu“ sa však ich spustenie odkladá na začiatok roka 2022, uviedol úrad britského premiéra.

Ako pripomína agentúra Bloomberg, britskí obchodníci v súčasnosti čelia zásobovacej kríze, spôsobenej pandémiou koronavírusu a dôsledkami brexitu.

K potravinám prichádzajúcim do Británie sa mali od októbra vyžadovať isté administratívne náležitosti, tie sa teraz odkladajú až na júl 2022. Colné doložky však budú povinné od 1. januára 2022. Fyzické kontroly tovaru, ktoré sa mali pôvodne začať od januára, sa spustia od júla 2022, oznámil hlavný vyjednávač Londýna pre brexit David Frost.

„Chceme, aby sa podnikatelia mohli sústrediť na zotavenie z pandémie, nie aby sa museli zaoberať novými požiadavkami na hraniciach,“ uviedol Frost.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet