Na hlavný obsah

Spojené kráľovstvo zjednodušilo cestovateľské pravidlá

Tamojší cestovný semafor bude mať už len dve farby.

Spojené kráľovstvo zjednodušilo cestovateľské pravidlá
Na ilustračnej snímke muž s ochranným rúškom vychádza zo stanice metra v Londýne. Foto: TASR/AP

Britská vláda oznámila v piatok (17. 9.) zásadné zjednodušenie pravidiel pre medzinárodné cestovanie, reagujúc tak na výhrady cestujúcich a firiem, že jej opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú ťažkopádne a neúčinné. Informovala o tom AP.

Minister dopravy Grant Shapps uviedol, že „jednoduchší a priamočiarejší systém“ umožní „viacerým ľuďom cestovať, vidieť svojich blízkych alebo podnikať po celom svete a zároveň podporiť cestovný ruch“. Podľa neho sú tieto zmeny možné vďaka vysokej miere zaočkovanosti v Británii. Takmer 82 percent ľudí v krajine vo veku 16 a viac rokov je plne zaočkovaných. 

Cestovateľský semafor, ktorý v súčasnosti pozostáva z troch farieb a rozlišuje krajiny na červené, žlté a zelené podľa miery šírenia koronavírusu v nich, bude od 4. októbra nahradený dvojúrovňovým.

Niekoľko desiatok krajín s vysokou mierou šírenia koronavírusu bude klasifikovaných ako červené a zvyšok ako otvorené. Osem krajín od stredy z červeného zoznamu odstránia: Turecko, Pakistan, Maledivy, Egypt, Srí Lanka, Omán, Bangladéš a Keňa.

Od 4. októbra plne zaočkovaní cestujúci do Anglicka nebudú musieť pred odchodom z krajiny, ktorá nie je na červenom zozname, absolvovať PCR test na koronavírus. Hoci sa stále budú musieť nechať otestovať 2 dni po príchode do Anglicka, PCR test bude od konca októbra možné nahradiť lacnejším rýchlotestom.

Nezaočkovaní cestujúci budú stále musieť ísť na 10 dní po príchode do Anglicka do karantény a podstúpiť test na koronavírus pred cestou i po nej.  

V rámci podpory turizmu Británia uviedla, že uzná očkovanie uskutočnené v ďalších 17 krajinách vrátane Austrálie, Kanady, Japonska a Južnej Kórei. Predtým uznávala iba očkovanie poskytnuté vo Veľkej Británii, USA a Európskej únii.

Zmeny sa zatiaľ týkajú iba Anglicka, keďže Škótsko, Wales a Severné Írsko si určujú vlastné pravidlá.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet