Na hlavný obsah

Starí rodičia by sa mohli stať poberateľmi rodičovského príspevku, hovorí návrh zákona

Poslanci ho predkladajú na najbližšiu parlamentnú schôdzu.

Starí rodičia by sa mohli stať poberateľmi rodičovského príspevku, hovorí návrh zákona
Na ilustračnej snímke starí rodičia s vnúčatami. Foto: pexels.com

Starým rodičom, ktorí sú dôchodcovia, by sa mohlo umožniť poberať rodičovský príspevok. Mohli by sa tak starať o vnúčatá s finančnou podporou štátu a rodičom by umožnili vrátiť sa do pracovného života.

Rovnakú možnosť by mali dostať aj nebiologickí starí rodičia, ktorí sú rodičia náhradných rodičov alebo rodičia manžela alebo manželky rodiča dieťaťa. Vyplýva to z návrhu zákona o rodičovskom príspevku, ktorý predkladajú poslanci a poslankyne z koalície na nadchádzajúcu schôdzu Národnej rady (NR) SR.

Navrhujú, aby sa zadefinovali nové osoby, oprávnené poberať rodičovský príspevok. Ide o starého rodiča, rodiča náhradného rodiča alebo rodiča manžela/manželky rodiča dieťaťa, ktorý je poberateľom starobného alebo predčasného starobného dôchodku.

„Súčasne sa navrhuje, aby si starý rodič mohol uplatniť nárok na rodičovský príspevok len s písomným súhlasom rodiča dieťaťa,“ uviedli poslanci a poslankyne v dôvodovej správe.

Starému rodičovi by sa zároveň poskytoval rodičovský príspevok vo vyššej sume v prípade, ak by rodič dieťaťa poberal materské. Ak napríklad matka dieťaťa poberala materské a po skončení materského si nárok na rodičovský príspevok so súhlasom rodiča uplatní starý rodič, vznikne mu nárok na rodičovský príspevok vo vyššej sume.

Návrh zákona by mal upraviť podmienky zastavenia výplaty rodičovského príspevku. Počas doby zastavenia výplaty rodičovského príspevku rodičovi na základe rozhodnutia súdu, by si nemohol uplatniť nárok na rodičovský príspevok ani starý rodič.

Účinnosť návrhu zákona o rodičovskom príspevku navrhujú poslanci a poslankyne od 1. januára 2022.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika