Na hlavný obsah

Tradičný lov delfínov na Faerských ostrovoch opäť vyvolal diskusiu

Ostrovania zabili takmer 1 500 jedincov.

Každoročný lov delfínov, pri ktorom obyvatelia Faerských ostrovov počas víkendu zabili 1 428 morských cicavcov, opätovne vyvolal diskusiu o tejto historickej tradícii. Informovala o tom v utorok (14. 9.) agentúra AP.

Zabíjanie delfínov (Grindadráp) je súčasťou tradície, píše AP. Ostrovania každý rok naženú morské cicavce do plytkej vody, kde ich ubodajú na smrť. Tento lov je upravovaný zákonmi a ľudia si mäso a veľrybí tuk delia v rámci komunít.

Najčastejšie loveným cicavcom sú veľryby známe ako delfín dlhoplutvý (Globicephala melas/melaena) a delfín krátkoplutvý (Globicephala macrorhynchus). Patria do rodu Globicephala a sú označované aj ako tzv. pilotné veľryby (pilot whale).

Tento lov na Faerských ostrovoch ležiacich v severnej oblasti Atlantického oceána nie je komerčný a je povolený. Environmentálni aktivisti však tvrdia, že je krutý. Dokonca aj obyvatelia ostrovov, ktorí túto tradíciu obhajujú, podľa AP vyjadrili nad tohtoročným lovom znepokojenie. Ten bol podľa podľa nich rozsiahlejší ako predošlé a očividne sa uskutočnil bez takej organizácie ako zvyčajne.

Obyvatelia zvyčajne ročne zabijú až 1 000 týchto morských cicavcov, píše AP s odvolaním sa na údaje úradov. Minulý rok to bolo len 35 delfínov.

Predseda združenia na lov veľrýb vyjadril znepokojenie, že nedeľňajší (12. 9.) lov obnoví diskusiu a vyvolá negatívne názory na túto tradíciu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet