Na hlavný obsah

V Bratislave otvorili autobusovú stanicu na Mlynských nivách (+fotogaléria)

Otvorili aj nákupné centrum so zelenou strechou.

V Bratislave otvorili autobusovú stanicu na Mlynských nivách (+fotogaléria)
Komplex Mlynské Nivy spolu s novou autobusovou stanicou v Bratislave. Foto: TASR, koláž: RTVS

V Bratislave vo štvrtok (30. 9.) otvorili novú autobusovú stanicu v komplexe Nivy na Mlynských nivách. Developer HB Reavis ju ráno symbolicky odovzdal dopravcovi Slovak Lines, ktorý ju má prevádzkovať najbližších 40 rokov.

Vo štvrtok sprístupnili verejnosti aj nákupné centrum so zelenou strechou a otvoria aj prvú cyklovežu v hlavnom meste.

Prvý autobus vypravili v noci

„Som rád, že po štyroch rokoch stavebných prác sa nám podarilo toto dielo dokončiť. Verím, že z miesta, z ktorého sa kedysi utekalo, sa stane miesto, ktoré si všetci obľúbia,“ povedal generálny riaditeľ HB Reavis Slovakia René Popik. Mestu Bratislava a Bratislavskému kraju (BSK) podľa neho odovzdávajú moderný autobusový terminál najvyšších európskych štandardov.

Generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant povedal, že majú bohaté skúsenosti so spravovaním autobusovej stanice a verí, že sa pretavia aj do prevádzkovania nového terminálu.

„Dnes sme odtiaľto vypravili prvý autobus o 3.00 h na letisko Schwechat. Od rána sem bez problémov prichádzajú aj autobusy prímestskej regionálnej dopravy,“ priblížil. Verí, že stanica na Mlynských nivách nebude len modernou, ale pomôže aj zvýšiť počet cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave.

Podľa Drobu aj Valla vyzerá unikátne a moderne

Predseda BSK Juraj Droba podotkol, že autobusová stanica je vstupnou bránou do hlavného mesta i kraja. „Teší ma, že vyzerá unikátne, a podľa toho, čo som zisťoval, nie je veľa európskych miest, ktoré majú takúto modernú stanicu s takým štandardom,“ vyhlásil. Dúfa, že sa aj vďaka tomu stane cestovanie autobusmi o niečo kultúrnejšie a ľudia začnú viac využívať verejnú dopravu.

Zľava: Predseda BSK Juraj Droba, primátor Bratislavy Matúš Vallo, zástupca investora HB Reavis René Popik a generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant počas otvorenia novej autobusovej stanice Nivy v Bratislave.Foto: SITA
Foto: SITA

Primátor Bratislavy Matúš Vallo uviedol, že nie je ťažké nájsť desať rozdielov medzi starou a novou stanicou. „Som rád, že vstup do Bratislavy pre návštevníkov i obyvateľov mesta bude na úrovni 21. storočia,“ skonštatoval. „Teším sa, že Bratislava bude mať aspoň jednu z dvoch staníc na svetovej úrovni,“ dodal.

Projekt komplexu Nivy, ktorý sa začal budovať v roku 2017, je okrem spomínaného medzinárodného autobusového terminálu aj kombináciou nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy.

Zelená strecha ponúkne bežeckú dráhu, zóny na cvičenie či piknik, komunitnú záhradu aj detské ihriská. Pri budove bude fungovať aj prvá automatizovaná parkovacia cykloveža v Bratislave.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko