Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V bulharskej Sofii protestovali stovky ľudí proti sprísneným pandemickým opatreniam

Krajina je v zaočkovanosti najhoršia z EÚ.

V bulharskej Sofii protestovali stovky ľudí proti sprísneným pandemickým opatreniam
Účastníci protestu proti pandemickým opatreniam v bulharskej Sofii. Foto: SITA/AP

Niekoľko stoviek ľudí protestovalo v stredu (8. 9.) v centre bulharskej metropoly Sofia proti novým reštriktívnym opatreniam, ktoré majú v tejto krajine s najnižšou mierou zaočkovanosti v EÚ zabrániť šíreniu koronavírusu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Bulharská vláda v utorok (7. 9.) nariadila skrátiť otváracie hodiny v baroch a reštauráciách, ktoré tak po novom musia zatvárať svoje prevádzky najneskôr o 23.00 h. Kiná, divadlá, koncertné sály či fitnescentrá môže navštíviť iba obmedzený počet ľudí.

Podľa agentúry Reuters sa na protestoch zúčastnilo zhruba 2 000 ľudí. Demonštranti sa najprv zišli pred budovou parlamentu, odkiaľ pochodovali k ministerstvu zdravotníctva.

Mnohí z protestujúcich v centre hlavného mesta, medzi ktorými boli majitelia i zamestnanci spomínaných prevádzok, odmietali medzi sebou dodržiavať rozstupy a nasadiť si rúška. K demonštrantom sa pridali aj desiatky taxikárov či vodičov donáškových služieb, ktorí autami zablokovali bulvár v centre mesta.

Bulharský minister zdravotníctva Stojčo Kacarov uviedol, že zavedenie predmetných opatrení bolo nevyhnutné, pretože „posledné miesto Bulharska v očkovaní vedie k tomu, že krajina má jednu z najvyšších úmrtností na covid“.

V sedemmiliónovom Bulharsku je aspoň prvou dávkou vakcíny zaočkovaných menej ako 19 percent ľudí. V súvislosti s koronavírusom tam podľa agentúry AFP doteraz evidujú vyše 19 000 úmrtí.

Ako uvádza AFP, nízka zaočkovanosť je dôsledkom nedôvery obyvateľov v oficiálne inštitúcie a tiež šíriacich sa falošných správ o následkoch vakcinácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet