Na hlavný obsah

V kauze zmeniek opäť vylúčili z pojednávania verejnosť, údajne sa čítala správa SIS

Proces so Štefanom Ághom bude pokračovať aj v stredu.

V kauze zmeniek opäť vylúčili z pojednávania verejnosť, údajne sa čítala správa SIS
Na snímke obžalovaný Štefan Ágh. Foto: TASR

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v procese so Štefanom Ághom v kauze zmeniek televízie Markíza pripustil posledný dôkaz obhajoby, utajované listinné dôkazy. Počas ich čítania v utorok (28. 9.) druhý raz vylúčila z pojednávania verejnosť.

Má ísť o správu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá má podľa obžalovaného potvrdiť, že tajná služba mala vedomosť o existencii zmeniek. Takýto utajený dôkaz obhajoba avizovala v lete tohto roku. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta kategoricky odmietol tento dôkaz.

„Správa, ktorú sme si vypočuli v utajenom režime dopoludnia, je jednoznačná. Všetko, čo je nad rámec tejto správy, je pamflet a rovnako sfalšované. S najväčšou pravdepodobnosťou to bolo vyrobené dodatočne. Navrhujem zamietnuť takýto dôkaz,“ zdôraznil.

Rovnaký názor zastávajú právni zástupcovia televízie. „Pôjde o vyfabrikovaný dôkaz, ktorý má slúžiť obhajobe,“ zdôraznil advokát Tomáš Kamenec.

Predpoludním predseda senátu rovnako vylúčil z časti pojednávania verejnosť, keďže listinný dôkaz obsahoval utajované skutočnosti. Tento dôkaz predložil zase prokurátor Šanta.  

Súd si predtým vypočul posledný obrazovo-zvukový záznam. Išlo o televízne správy Markízy z roku 1998. V nich nebohý advokát Ernest Valko odmietol, že by spolupracoval a zastupoval podnikateľa Mariana Kočnera.

Pripustil, že zastupoval v minulosti bývalú spolumajiteľku televízie Sylviu Klaus-Volzovú a potom jej vypovedal plnú moc. Valko sa vyjadroval k možným exekúciám smerom k Markíze a k vlastníckym právam.

Na záver utorkového procesu súd odmietol návrh obhajoby z júla tohto roku na doplnenie znaleckého posudku, ako aj prečítanie novinového článku z mája 1995. „Bolo vykonané už dostatočné znalecké dokazovanie. Ďalšie dôkazy sa vykonávať nebudú. Vyhlasujem dokazovanie za skončené,“ zdôraznil predseda senátu ŠTS.

Súd pojednávanie už prerušil, v stredu (28. 9.) odznejú záverečné reči.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko