Na hlavný obsah

V Kyjeve pochodovali za práva LGBT komunity, stretnutie sa zaobišlo bez incidentov

Účastníci žiadali aj prijatie zákonov proti zločinom z nenávisti.

V Kyjeve pochodovali za práva LGBT komunity, stretnutie sa zaobišlo bez incidentov
Na snímke účastníci pochodu za práva LGBT komunity v Kyjeve. Foto: SITA/AP

Okolo 7 000 ľudí sa v nedeľu (19. 9.) zišlo v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev na každoročnom Pochode za rovnosť zameranom na podporu práv LGBT komunity na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AP.

Mnohí účastníci pochodu boli oblečení vo farebných kostýmoch a mávali dúhovými vlajkami. Niektorí niesli transparenty s nápisom „Bojujte za pravdu!“ Účastníci akcie adresovali ukrajinským orgánom osem požiadaviek, medzi ktorými sú aj legalizácia partnerstiev osôb LGBT a prijatia zákonov proti zločinom z nenávisti voči nim.

„Unavuje nás čakanie na zmenu a trvalé systematické zastrašovanie, tlak, narušovanie pokojných akcií, útoky na aktivistov a komunitu LGBT,“ uviedli vo vyhlásení organizátori pochodu. „Požadujeme zmeny tu a teraz, pretože vo svojej vlastnej krajine chceme slobodne žiť.“

Na pochod dohliadala polícia, aby ako každý rok zabránila prípadným stretom s prívržencami krajne pravicových skupín. Niekoľko stoviek odporcov pochodu usporiadalo vlastné zhromaždenie v jednom z kyjevských parkov, ktoré sa zaobišlo bez incidentov.

Na Ukrajine zrušili trestnú zodpovednosť za homosexualitu v roku 1991. Od roku 2015 príslušné zákony zakazujú diskrimináciu osôb LGBT na pracovisku.

Konzervatívne skupiny v tejto prevažne pravoslávnej krajine sú však proti priznaniu práv osobám LGBT. Členovia krajne pravicových organizácií pravidelne útočia na účastníkov akcií spojených s komunitou LGBT. Aktivisti tvrdia, že ukrajinská polícia často ignoruje homofóbne alebo transfóbne motívy útokov a klasifikuje ich ako výtržníctvo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet