Na hlavný obsah

V severokórejskom Pchjongjangu bola vojenská prehliadka. Namiesto rakiet ukázali traktory

Defilé jednotiek sledoval aj vodca Kim Čong-un.

V severokórejskom Pchjongjangu bola vojenská prehliadka. Namiesto rakiet ukázali traktory
Vojenská prehliadka v Pchjongjangu. Foto: AP/Korean Central News Agency/Korea News Service

Severná Kórea usporiadala zo stredy (8. 9.) na štvrtok (9. 9.) v hlavnom meste nočnú vojenskú prehliadku na počesť 73. výročia svojho vzniku. Defilé jednotiek sledoval aj vodca Kim Čong-un.

Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej komunistický režim neukázal medzikontinentálne balistické rakety. Na námestí sa však objavili aj traktory či hasičské autá.

Vojenská prehliadka v Pchjongjangu.
Vojenská prehliadka v Pchjongjangu.Foto: AP/Korean Central News Agency/Korea News Service
Foto: AP/Korean Central News Agency/Korea News Service

Podľa agentúry Reuters bola dramaturgia prehliadky, ktorá sa začala o polnoci miestneho času, skromnejšia oproti akciám tohto druhu v minulosti. Námestím napríklad pochodovali vojaci v oranžových ochranných oblekoch s plynovými maskami.

Veľký arzenál komunistický režim neukázal. Na záver prehliadky Pchjongjang obvykle prezentoval obrovské rakety, prípadne ich modely, píše AFP. Tento rok však bolo vidieť na konci sprievodu len ľahkú delostreleckú techniku ťahanú traktormi.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) uviedla, že „traktory šoférovali farmári, ktorí v prípade núdze vedia udrieť proti agresorom a ich vazalom zničujúcou palebnou silou“.

Agentúra AFP uviedla, že severokórejský vodca Kim Čong-un mal počas osláv oblečený bledosivý oblek „v západnom štýle“. KCNA napísala, že Kim pred „jasajúcim davom spustil ohňostroj a srdečne pozdravil všetkých obyvateľov krajiny“. Štátna agentúra konkrétne nenapísala, že predniesol prejav.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet