Na hlavný obsah

Veliteľ armády Talibanu prisľúbil tvrdé potlačenie afganských rebelov

Kárí Fasihuddín ich obviňuje, že chcú v krajine občiansku vojnu.

Veliteľ armády Talibanu prisľúbil tvrdé potlačenie afganských rebelov
Na ilustračnej snímke bojovníci Talibanu na hliadke v uliciach Kábulu. Foto: TASR/AP

Nový šéf ozbrojených síl Talibanu Kárí Fasihuddín prisľúbil tvrdé potlačenie afganských disidentov, ktorí podľa neho destabilizujú krajinu vyjadreniami o odpore, etnických právach a demokracii. Informovala o tom v stredu (15. 9.) agentúra AP.

Vysokopostaveného vojenského veliteľa Talibanu podľa správy citovali viaceré miestne médiá po tom, ako vystúpil na stredajšom zhromaždení v Kábule.

Podľa Fasihuddína, ktorý je v radikálnom hnutí známy ako „dobyvateľ severu“, sa disidenti snažia narušiť bezpečnosť krajiny a zaviesť Afganistan do občianskej vojny. Veliteľ dodal, že prebiehajú konzultácie o vytvorení silnej armády v blízkej budúcnosti, ktorá by bola schopná brániť krajinu.

Taliban ovládol Afganistan a jeho metropolu Kábul v auguste po rozpade tristotisícových ozbrojených síl krajiny. Islamistickí militanti sa zmocnili aj zbraní, munície a vybavenia bezpečnostných jednotiek bývalej vlády vrátane vojenských lietadiel.

Po páde Kábulu protitalibanský líder Ahmad Masúd vytvoril Front národného odporu (NRF) na boj proti Talibanu v provincii Pandžšír severne od Kábulu. Masúd tiež ohlásil „národné povstanie“, po čom sa vo viacerých ďalších provinciách konali demonštrácie. Taliban po veľkej ofenzíve ovládol aj Pandžšír a demonštrácie násilne potlačil, dodáva AP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet