Na hlavný obsah

Vláda predĺžila možnosť získať sprostredkovateľský bonus, zmeny sa dotknú aj lotérie

Bonus by malo byť možné získať do konca roka.

Vláda predĺžila možnosť získať sprostredkovateľský bonus, zmeny sa dotknú aj lotérie
Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. Foto: TASR

Sprostredkovateľský bonus za zaočkovanie blízkej osoby proti ochoreniu COVID-19 by malo byť možné získať až do konca tohto roka. V stredu (22. 9.) o tom rozhodla vláda. Novelu zákona by mal parlament prerokovávať v zrýchlenom legislatívnom konaní.

„Naliehavosť prijatia návrhu zákona vyplýva z aktuálnej situácie prameniacej z ochorenia COVID-19, kedy je potrebné zabrániť ďalšiemu šíreniu pandémie, zmierniť negatívne následky pandémie a podporiť protipandemické opatrenia,“ uviedol rezort financií.

Možnosť vyplatenie náhradnej prémie

Okrem predĺženia termínu na získanie bonusu o dva mesiace vláda navrhla aj možnosť vyplatenia náhradnej očkovacej prémie z dôvodov „hodných osobitého zreteľa“.

Vyhlasovateľ očkovacej lotérie podľa návrhu môže počas trvania súťaže priznať výhru osobe, ktorá bola vyžrebovaná, ale výhru nezískala napríklad pre objektívne technické okolnosti súvisiace so zabezpečením a priebehom súťaže na strane vysielateľa zriadeného zákonom, prevádzkovateľa retransmisie alebo podniku poskytujúceho elektronické komunikačné služby.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) v reakcii na schválenie novely vládou zdôraznil, že postup štátnych orgánov musí v ľuďoch vzbudzovať dôveru. „Ministerstvo financií sa preto rozhodlo navrhnúť takú zmenu zákona o očkovacej prémii, aby sme vedeli spravodlivo riešiť situácie, kde súťažiaci konajú dobromyseľne s vedomím, že spĺňajú všetky podmienky súťaže, ale vzhľadom na technické nedostatky im výhra je odopretá. Veríme, že takýchto situácií bude do skončenia súťaže minimum,“ povedal Matovič.

Hlavným cieľom predloženej novely je ale predĺžiť platnosť sprostredkovateľského bonusu, ktorý sa podľa Matoviča ukazuje ako efektívny nástroj na podporu vyššej zaočkovanosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko