Na hlavný obsah

Z pece vyskočila iskra, následný požiar zničil pred 355 rokmi viac ako tri štvrtiny Londýna

Mesto napokon z tragédie prosperovalo.

Z pece vyskočila iskra, následný požiar zničil pred 355 rokmi viac ako tri štvrtiny Londýna
Replika požiaru z roku 1666 v Londýne - 120 metrov dlhý drevený model historického centra Londýna na Temži. Foto: TASR/AP

Len niekoľko mesiacov po morovej epidémii zasiahla Londýn v roku 1666 ďalšia krutá rana. Na štyri dni, od 2. do 5. septembra, pohltili metropolu Anglicka plamene. Vo štvrtok uplynulo od vypuknutia ohnivej katastrofy, ktorá postihla Londýn, 355 rokov.

Začalo sa to u pekára

Požiar vypukol o v nedeľu 2. septembra 1666 o 1.00 h v pekárni Thomasa Farrinera na ulici Pudding Lane. Príčinou bola iskra, ktorá vyskočila pekárovi z pece a dopadla na hromadu dreva.

Keďže rodina majiteľa pekárne bola uväznená na poschodí, rozhodla sa preliezť do susedného domu, aby si zachránila život. Slúžka mala z lezenia vo výške strach a stala sa prvou obeťou požiaru.

Ničivý ohnivý živel sa začal po drevených konštrukciách domov, ale aj vďaka silnej podpore vetra, rýchlo šíriť na okolité budovy. Navyše, počiatočné snahy zabrániť jeho šíreniu zbúraním pásu domov, aby sa tak vytvorila požiarna zábrana, boli značne neorganizované.

Tragické zlyhanie starostu

Výrazne k tomu prispel v počiatočnej fáze požiaru svojou nečinnosťou starosta Londýna Thomas Bloodworth, ktorý tragicky zlyhal. Keď ho zobudili podľa dobových záznamov vraj vyhlásil: „To môže uhasiť aj žena!“

Starosta označený za jednu hlavných príčin obrovských škôd požiaru po roku – v októbri 1666 – na svojom poste skončil.

Veľký londýnsky požiar zničil viac ako 75 % mesta, 13 200 domov, 44 sídiel cechov i továrenských hál a 87 kostolov. Na ruinu premenil aj pôvodnú stavbu majestátnej Katedrály svätého Pavla. Odhaduje sa, že o strechu nad hlavou prišlo od 70 000 do 80 000 obyvateľov mesta. V Londýne žilo tesne pred požiarom okolo 350 000 ľudí a bol jedným z najväčších miest v Európe.

Množstvo obetí

Oficiálny počet obetí katastrofálneho požiaru nie je presne známy, pričom údaje sú značne rozdielne. Niektoré pramene uvádzajú počet mŕtvych v rozpätí od šesť po šestnásť.

Sú však historici, ktorí tieto tvrdenia spochybňujú a tvrdia, že jednak prípadné obete chudobnejších obyvateľov mesta nezaznamenali alebo veľkosť i sila plameňov mohla spopolniť mnoho obetí a nezanechala nijaké rozpoznateľné stopy. Mestská stráž uviedla v správe kráľovi, že plamene si vyžiadali dokonca životy až viac ako 68 000 Londýnčanov.    

Napriek obrovskému rozsahu požiaru Londýn z tragédie nakoniec prosperoval. Po požiari prijali veľkolepý plán výstavby mesta. Začala sa výstavba s úplne novými a bezpečnejšími materiálmi. Väčšinu ulíc postavili celkom odznova a v roku 1684 sa v nich zaviedlo verejné osvetlenie.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet