Na hlavný obsah

Žilinka kritizuje snahu odobrať generálnemu prokurátorovi možnosť zrušiť stíhanie

Z postu generálneho prokurátora to urobí štatistu, tvrdí.

Žilinka kritizuje snahu odobrať generálnemu prokurátorovi možnosť zrušiť stíhanie
Na snímke generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: SITA

Ak nebude mať generálny prokurátor možnosť zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, stane sa z neho štatista. Vyplýva to zo štvrtkového (2. 9.) vyjadrenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala preskúmať zúženie tejto kompetencie.

Trestný poriadok v súčasnosti umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak bol takýmto rozhodnutím porušený zákon. Proti rozhodnutiu generálneho prokurátora pritom nie je prípustný opravný prostriedok. „Toto je jediný inštitút, ktorý má generálny prokurátor na to, aby dosiahol zjednanie nápravy tak, aby bol stav v súlade so zákonom,“ zdôraznil Žilinka.

Pozrite si reportáž RTVS, ktorú pripravil Radoslav Šebo:

V prípade, ak došlo k porušeniu zákona, generálny prokurátor podľa jeho slov musí mať právo rozhodnúť. „Dôvody, ktoré vedú k zrušeniu právoplatných rozhodnutí, sú niekedy tak fatálne, tak zásadné, že v ďalšom štádiu trestného konania ich nie je možné reparovať,“ doplnil.

Tvrdí, že pri rozhodovaní a posudzovaní návrhov na zrušenie právoplatných rozhodnutí participuje na Generálnej prokuratúre (GP) SR viacero osôb. „Je to moje rozhodnutie a nesiem zaň plnú zodpovednosť. Ale na GP SR máme zavedený systém kontroly piatich párov očí,“ spresnil s tým, že do procesu sa okrem neho zapájajú referent prokurátor, vedúci oddelenia, zástupca i riaditeľ trestného odboru a tiež námestník generálneho prokurátora.

 Uviedol, že v roku 2020 bolo podaných 523 návrhov na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní. „Z týchto 523 vecí v 85 generálny prokurátor zrušil, či už meritórne rozhodnutie alebo rozhodnutie o vznesení obvinenia,“ doplnil s tým, že v roku 2019 vyhoveli 88 zo 457 návrhov.

Sulík: Konanie Žilinku potvrdzuje správnosť zámeru obmedziť kompetencie

V rámci novely Trestného poriadku chce v súlade s programovým vyhlásením vlády ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zúžiť toto sporné ustanovenie. So zmenou súhlasí aj SaS.

Rozhodnutia o zrušení obvinení voči exšéfovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému a ďalším podľa šéfa SaS Richarda Sulíka potvrdzujú správnosť zámeru programového vyhlásenia vlády zrušiť takéto oprávnenia šéfa prokuratúry. Poslanec NR SR Lukáš Kyselica (OĽANO) navrhuje legislatívu zmeniť tak, aby mimoriadny opravný prostriedok mohol generálny prokurátor využiť až v prípade, keď sa využili ostatné opravné prostriedky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko