Na hlavný obsah

Američania obžalovali Kanaďana, ktorý v Sýrii pracoval pre Islamský štát

Hrozí mu doživotie.

Prokurátor amerického štátu Virgínia obžaloval kanadského občana, ktorý pracoval pre teroristickú organizáciu Islamský štát (IS) a nahovoril aj niekoľko jej propagandistických videí. V sobotu (2. 10.) o tom informovala agentúra AFP.

Mohammeda Khalifu, narodeného v Saudskej Arábii, zadržali v januári 2019 Kurdmi vedené sýrske sily podporované USA. Khalifu nedávno odovzdali do USA, kde ho prokurátor v štáte Virgínia obžaloval z poskytnutia podpory IS, ktorá viedla k zabitiu, uvádza americké ministerstvo spravodlivosti.

Khalifa odcestoval v roku 2013 z Kanady do Sýrie, kde vstúpil do IS. Nasledujúci rok sa vďaka svojej plynulej angličtine a arabčine stal kľúčovým členom propagandistického tímu organizácie. Tento tím bol zodpovedný aj za videá zachytávajúce popravy amerických novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa, ale aj ďalších ľudí.

Obvinený Kanaďan podľa Washingtonu pracoval pre IS ako prekladateľ, pričom nahovoril aj najmenej dve násilné náborové videá, píše AFP.

Kanadská vláda uviedla, že je v kontakte s americkou stranou a že jej federálna polícia si „je vedomá, že Khalifa bude čeliť žalobám“ v USA. Khalifovi hrozí v Spojených štátoch v prípade dokázania viny doživotie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet