Na hlavný obsah

Arriva vystrieda Slovak Lines v úlohe regionálneho dopravcu v Bratislavskom kraji

Operovať by mala začať od polky novembra.

Arriva vystrieda Slovak Lines v úlohe regionálneho dopravcu v Bratislavskom kraji
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a dopravca Arriva sú pred podpisom desaťročnej zmluvy na zabezpečenie regionálnej autobusovej dopravy v kraji. Potvrdil to riaditeľ komunikačného odboru BSK Michal Feik s tým, že podpis kontraktu sa predpokladá v piatok (8. 10.).

„Spoločnosť Arriva doručila BSK finálne vyhotovenie zmluvnej dokumentácie s príslušnými podkladmi so žiadosťou o určenie termínu jej podpisu zo strany BSK. Po vykonaní finálnej kontroly doručenej dokumentácie predpokladáme podpis zmluvy v piatok,“ uviedol Feik.

Arriva sa pripravuje na prevzatie regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji od polovice novembra. Dopravca uspel v súťaži na poskytovanie služieb prímestskej autobusovej dopravy, ktorú ešte minulý rok vyhlásil BSK. Arriva má v rámci tejto služby nahradiť dopravcu Slovak Lines, ktorému vyprší zmluva s krajom 14. novembra.

Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva na Slovensku László Ivan uviedol, že o integrácii do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) rokujú. „Začala sa práca v odborných skupinách, ktoré sme spoločne vytvorili. Napríklad sa už realizovala obhliadka nových červených autobusov, ktoré máme pripravené na prevádzku,“ spresnil.

Dopravca spustil aj náborovú kampaň na vodičov autobusov, ale aj na ostatné profesie potrebné na zabezpečenie služby verejnej dopravy.

Arriva poukázala aj na krátkosť času, ktorú má na prevzatie prevádzky regionálnej autobusovej dopravy v BSK. Súťaž totiž sprevádzali námietky a odvolávania neúspešných uchádzačov. Až začiatkom septembra Rada Úradu pred verejné obstarávanie zamietla námietky v celom rozsahu, čo umožnilo BSK zaslať dopravcovi výzvu na uzavretie zmluvy.

BSK vyhlásil tender na nového dopravcu na ďalších desať rokov za odhadovaných 389 miliónov eur bez DPH. Súčasťou zmluvy s budúcim dopravcom bude aj opcia na linky do maďarskej obce Rajka a rakúskeho mesta Hainburg an der Donau, ktorú si BSK môže aj nemusí uplatniť.

„Nový dopravca bude musieť splniť technické a prevádzkové štandardy, ktoré prinesú zákazníkom vyššiu kvalitu cestovania. Všetky autobusy budú klimatizované, nízkopodlažné a s bezplatným pripojením na internet cez wi-fi sieť,“ povedal minulý rok predseda BSK Juraj Droba.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny