Na hlavný obsah

Austrália chce byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálna

Krajinu kritizovali jej spojenci za pomalý pokrok.

Austrália chce byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálna
Na ilustračnej snímke kajakári pádlujú okolo budovy opery v Sydney. Foto: TASR/AP

Austrálsky premiér Scott Morrison v utorok (26. 10.) oznámil, že jeho vláda súhlasila s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

„Naše rozhodnutie odsúhlasiť plán na dosiahnutie nulových emisií skleníkových plynov do roku 2050 sa nerodilo ľahko. Nesúhlasili sme s tým však bez toho, aby sme si dôkladne premysleli všetky dôsledky a dosahy, ktoré toto rozhodnutie môže mať na vidiecke a regionálne oblasti,“ napísal Morrison v stanovisku.

Morrison však neoznámil žiadne nové záväzky týkajúce sa zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030, ktoré by prevyšovali súčasný cieľ krajiny pohybujúci sa na úrovni 26 až 28 % v porovnaní s úrovňami v roku 2005.

Pred začiatkom klimatického samitu OSN, známeho ako COP26, ktorý sa uskutoční 31. októbra až 12. novembra v Glasgowe, desiatky krajín predstavili plány na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

Austráliu však jej spojenci vrátane USA či Británie kritizujú za pomalý pokrok v oblasti boja proti klimatickej zmene i za to, že vo veľkej miere využíva uhoľné elektrárne.

Morrison sa dlhodobo odmietal zaviazať k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality, hoci sa k tomuto cieľu zaviazali všetky austrálske štáty a územia. Jeho utorkové oznámenie tak podľa CNN naznačuje, že by čoskoro mohol predstaviť dlhodobú klimatickú stratégiu krajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet