Americký prezident Joe Biden obnoví v pôvodnom rozsahu tri chránené územia, ktoré nechal zmenšiť jeho predchodca Donald Trump. S odvolaním sa na oznámenie Bieleho domu o tom informovali agentúry. Príslušný dekrét podpíše Biden v piatok (8. 10.).
Rozsiahle chránené územia Grand Staircase – Escalante a Bears Ears v Utahu a morská rezervácia Northeast Canyons and Seamounts v Massachusetts obnoví vo svojich pôvodných hraniciach pred nástupom Trumpa do úradu amerického prezidenta v roku 2017.
„Obnovením týchto troch chránených území prezident Biden plní kľúčový sľub a dodržiava dlhodobú zásadu, že americké národné parky, prírodné rezervácie a ďalšie chránené územia musia byť chránené navždy a pre všetkých,“ napísal vo štvrtkovom (7. 10.) vyhlásení Biely dom.
Biden chce proti klimatickej zmene bojovať viac ako Trump
Trumpovo rozhodnutie zmenšiť chráneným územím v Utahu rozlohu tu umožnilo začať ťažbu uhlia, ropy a zemného plynu. V praxi však nič také takmer nenastalo. V prípade chránených vôd pri pobreží Nového Anglicka Biden nielenže rozšíril ich hranice, ale tiež nariadil postupné utlmenie lovu niektorých druhov homárov a krabov.
Bidenova administratíva uviedla, že rozšírenie chránených území je súčasťou plánu pre boj so zmenou klímy a snahou zvrátiť podľa nej škodlivé Trumpove politické rozhodnutia.
Trump v roku 2017 argumentoval tým, že o ochrane územia by nemali rozhodovať „byrokrati vo Washingtone“, ale jednotlivé štáty, k čomu obmedzenie rozlohy, v prípade oblasti Bears Ears o takmer 90 percent a pri Grand Staircase – Escalante o zhruba polovicu, malo prispieť. Rozhodnutie vtedy naštvalo domorodé kmene, ktoré obe územia v Utahu považujú za posvätné.