Na hlavný obsah

Bielorusko má podľa poľských pohraničiarov stále privádzať migrantov k hraniciam

Poľský núdzový stav na bieloruskej hranici stále trvá.

Bielorusko má podľa poľských pohraničiarov stále privádzať migrantov k hraniciam
Hranica Poľska s Bieloruskom. Foto: Twitter/Straż Graniczna

Poľská pohraničná stráž v utorok (12. 10.) oznámila, že bieloruské bezpečnostné služby privádzajú k hraniciam s Poľskom ďalšie skupiny migrantov. Informovala o tom agentúra PAP.

„Bieloruské služby dnes k hraniciam priviedli ďalšie skupiny migrantov,“ napísala poľská pohraničná stráž na sociálnej sieti. Bieloruské úrady podľa nej migrantov vypočúvajú a natáčajú videá.

Pohraničná stráž takisto zverejnila video, na ktorom je zjavne vidieť migrantov zhromažďujúcich sa na hranici. Zachytáva skupinu ľudí, ktorá sa zhromažďuje za pohraničným plotom. Neďaleko stoja príslušníci bieloruských úradov v uniformách.

Poľskej pohraničnej stráži sa od augusta podarilo zabrániť viac ako 16.000 pokusom migrantov o nezákonné prekročenie poľsko-bieloruských hraníc, z čoho 5000 pokusov prekazila v októbri. V poľských zadržiavacích strediskách je v súčasnosti približne 1 500 migrantov.

Poľsko 2. septembra pozdĺž svojich hraníc vyhlásilo núdzový stav s cieľom vyriešiť migračnú krízu. Začiatkom októbra platnosť núdzového stavu predĺžilo o ďalších 60 dní.

Členské štáty EÚ Poľsko, Litva a Lotyšsko strážia svoje hranice pred tlakom migrantov z Blízkeho východu a Afriky snažiacich sa dostať na ich územie z Bieloruska.

Vo všetkých troch štátoch panuje podozrenie, že nápor migrantov organizuje a povzbudzuje bieloruská vláda podporovaná Moskvou, ktorá sa snaží destabilizovať EÚ ako odvetu za západné sankcie voči autoritárskemu režimu v Minsku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet