Na hlavný obsah

Blinken odsúdil vojenský prevrat v Sudáne

Rozprával sa aj s premiérom krajiny.

Blinken odsúdil vojenský prevrat v Sudáne
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Foto: TASR/AP

Šéf americkej diplomacie Antony Blinken vo štvrtkovom (28. 10.) telefonickom rozhovore so sudánskou ministerkou zahraničných vecí Marjam Mahdíovou odsúdil vojenský prevrat v tejto africkej krajine a zadržanie civilných predstaviteľov prechodnej vlády. Informovala o tom agentúra Reuters.

Blinken na twitteri uviedol, že so svojou sudánskou rezortnou kolegyňou diskutovali i o tom, akým spôsobom by Spojené štáty mohli podporiť obyvateľov Sudánu žiadajúcich návrat dočasnej vlády, ktorá má zaistiť prechod k demokracii.

Hovorca Štátneho departmentu Ned Price dodal, že Blinken sa rozprával aj so sudánskym premiérom Abdallom Hamdokom po tom, čo ho v utorok prepustili z väzby.

„Minister privítal prepustenie premiéra z väzby a zopakoval výzvu adresovanú sudánskym ozbrojeným silám, aby prepustili všetkých zadržiavaných civilných lídrov a zaistili ich bezpečnosť,“ uviedol Price vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA.

Na protest vyšli v Sudáne od pondelkového (25. 10.) prevratu, za ktorým stojí generál Abdal Fattáh Burhán, už tisíce ľudí, pričom niekoľko z nich zahynulo pri potýčkach s bezpečnostnými silami.

Burhán rozpustil Zvrchovanú radu Sudánu – orgán fungujúci ako kolektívna hlava štátu, ako aj vládny kabinet. Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie „kompetentnej“ vlády.

Zvrchovaná rada Sudánu vznikla v auguste 2019, keď nahradila dovtedy vládnucu vojenskú radu. Tento civilno-vojenský vládnuci orgán mal dohliadať na prechod krajiny k civilnej vláde.

Zadržanie sudánskeho premiéra medzitým odsúdili USA, OSN i EÚ, ktoré zároveň vyzvali na jeho prepustenie. Spojené štáty v reakcii na tieto udalosti pozastavili Sudánu finančnú pomoc 700 miliónov dolárov, ktorá bola krajine určená na prechodné obdobie po zvrhnutí bývalého dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet