Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Čína testuje hypersonické zbrane, potvrdil americký generál

Takéto strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie než zvuk.

Čína testuje hypersonické zbrane, potvrdil americký generál
Na ilustračnej snímke hypersonická strela. Foto: TASR/AP

Vysokopostavený americký armádny generál Mark Milley potvrdil, že Čína v lete otestovala hypersonickú zbraň. Podľa niektorých vojenských odborníkov sa Peking snaží vyvinúť systém, ktorý by nedokázali zachytiť americké systémy protiraketovej obrany.

V noci na štvrtok (28. 10.) o tom informovala agentúra Reuters. Milley potvrdil, že Čína v lete otestovala hypersonickú strelu, a to aj napriek tomu, že americký Pentagón sa vyhýba oficiálnemu potvrdeniu tejto udalosti.

Milley: Je to znepokojujúce

Deje sa tak od momentu, kedy denník Financial Times (FT) priniesol informáciu, že Čína v auguste otestovala hypersonickú strelu schopnú niesť jadrovú hlavicu, ktorá obletela Zem. Čína túto správu poprela a uviedla, že testovala vesmírnu loď schopnú opätovného použitia.

„To, čo sme videli, bola významná udalosť testovania hypersonického systému zbraní a je to veľmi znepokojujúce,“ uviedol Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, v rozhovore pre televíziu Bloomberg, ktorý odvysielali v stredu (27. 10.).

Podľa Milleyho má čínske testovanie hypersonických zbraní „veľmi blízko“ k momentu Sputnik — teda k vypusteniu ruskej družice Sputnik v roku 1957.

Vysoká rýchlosť či schopnosť manévrovania

Odborníci na jadrové zbrane tvrdia, že test zbraní, ktorý vykonala Čína, naznačuje, že sa Peking snaží vyvinúť zbraň, ktorú by nezachytili americké systémy protiraketovej obrany.

Hypersonické strely totiž môžu letieť až päťkrát rýchlejšie než zvuk. V porovnaní s balistickými raketami letia v relatívne nízkej výške, teda môžu potenciálne rýchlejšie zasiahnuť cieľ.

Okrem vysokej rýchlosti, pohybu v atmosfére je ich výhodou aj schopnosť manévrovania, čo sťažuje ich odhalenie a zachytenie existujúcimi systémami protiraketovej obrany.

Americké obranné systémy by podľa Reuters nedokázali odolávať prípadným rozsiahlym útokom z Číny a Ruska, ktoré by mohli tieto systémy premôcť.

https://twitter.com/assako4/status/1453572914243063808

Viaceré krajiny sveta

Avšak USA sa netaja svojimi snahami o neustále vylepšovanie svojich protiraketových systémov, čo viedlo Rusko a Čínu k skúmaniu nových spôsobov, ako tento systém prekonať, analyzuje Reuters.

Jednou z možností sú napríklad hypersonické zbrane alebo aj strela, ktorá by dokázala obletieť Zem.

Agentúra AFP pripomenula, že okrem Číny pracujú na vývoji vojenských nadzvukových technológií aj Spojené štáty, Rusko a ďalších minimálne päť krajín sveta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet