Na hlavný obsah

Čínsky prezident na 110. výročie revolúcie vyzýva na zjednotenie s Taiwanom

Pred 110 rokmi vznikla Čínska republika.

Čínsky prezident na 110. výročie revolúcie vyzýva na zjednotenie s Taiwanom
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: TASR/AP

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval v sobotu na znovuzjednotenie svojej krajiny s Taiwanom, samosprávnym ostrovom, s ktorým má Peking dlhodobo napäté vzťahy. Píše o tom agentúra DPA.

Znovuzjednotenie mierovým spôsobom by najlepšie slúžilo záujmom celého čínskeho národa,“ povedal najvyšší čínsky predstaviteľ v slávnostnom príhovore v pekinskej Veľkej sále ľudu pri príležitosti 110. výročia tzv. sinchajskej revolúcie z roku 1911.

Týmto politickým prevratom bolo zvrhnuté cisárstvo – mandžuská dynastia Čching – a následne bola vyhlásená Čínska republika. Názov Čínska republika si však neskôr oficiálne privlastnil Taiwan. Ostrovný štát má vládu nezávislú od Pekingu od roku 1949, keď tam z pevniny ušli čínski nacionalisti, porazení v občianskej vojne s Mao Ce-tungovými komunistami.

Peking však naďalej považuje demokratický Taiwan s jeho vlastnou autonómnou vládou za súčasť pevninskej Číny, Čínskej ľudovej republiky.

„Krajania na oboch stranách Taiwanského prielivu by sa mali držať toho správneho výkladu dejín a spoločne sa snažiť o kompletné znovuzjednotenie a znovuoživenie čínskeho národa,“ povedal Si Ťin-pching, citovala ho agentúra Sinchua.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet